Nástroje a procesy

Téma: Modelování kompozitů – studium vlivu lehkých jader na mechanické vlastnosti kompozitu
Topic: Models for Composites – Lightweight Cores Influence on the Mechanics of Composites
Školitel/Tutor: doc. Ing. Jakub Javořík, Ph.D.
Konzultant/Consultant: doc. Ing. Soňa Rusnáková, Ph.D.
E-mail: javorik@utb.cz
Obsahem práce bude výzkum v oblasti mechaniky kompozitů. U lehčených jader různých konstrukcí (pěny, voštiny atd.) velmi často dochází k velmi komplikovanému rozložení napětí. Mnohé teorie vychází z předpokladu, že nosné jsou pouze potahové vrstvy kompozitu a deformačně napěťové stavy v jádru se neřeší. Skutečné napětí/deformace v jádru mohou ovšem mít podstatný vliv na celkové vlastnosti kompozitu a na jeho ztrátu pevnosti při překročení mezních stavů. Pro řešení práce budou využity numerické simulace řešené v systémech MSC.Marc a NX Nastran a experimenty s využitím měření nespojitých deformačních polí pomocí DIC.
A research in the field of mechanics of composites will be the object of the work. In case of lightweight composite cores of different constructions (foams, honeycombs, etc.) very often a very complicated stress distribution occurs. Many theories are based on the assumption that the load is carried only by the cover layers of the composite and the stress-strain state of the core is not solved. However, the true stress/strain of the core may have a significant effect on the global properties of the composite and on its failure when the strength limits are exceeded. Numerical simulations in the MSC.Marc and NX Nastran systems and experiments using the measurement of nonlinear deformation fields using DIC will be used to solve the problem.
Absolvent technického oboru se zájmem o mechaniku pevných těles.
Technical field graduate interested in the mechanics of solids.
1.      BOWER, A.F. Applied Mechanics of Solids. CRC Press. 2010.

2.  EHRENSTEIN, G.W. Polymerní kompozitní materiály. Scientia Praha, 2009.

3.     Další časopisecké a knižní zdroje dostupné prostřednictvím univerzitní knihovny UTB ve Zlíně