Technologie makromolekulárních látek

Nové kopolymery na bázi Poly(2-isopropenyl-2-oxazolinu)

Téma: Nové kopolymery na bázi Poly(2-isopropenyl-2-oxazolinu)
Topic: New copolymers based on Poly(2-isopropenyl-2-oxazoline)
Školitel/Tutor: Ing. Markéta Ilčíková Ph.D.
Konzultant/Consultant:
E-mail: ilcikova@utb.cz
Poly(2-isopropenyl-2-oxazolin), PiPox, je biokompatibilní polymer, který je možné připravit pomocí reversibilně-deaktivační radikálové polymerace (RDRP). Výhodou této techniky je možnost připravit polymery a kopolymery o definované struktuře a úzké distribuci délek polymerních řetězců, tudíž i definovat vlastnosti výsledných materiálů. Otevírá se tak cesta k přípravě nových polymerních systému pro medicinální aplikace.  Cílem práce bude příprava nových kopolymerů na bázi PiPoxu s využitím RDRP technik. Syntézy budou zaměřeny na přípravu materiálů vykazujících vlastnosti termoplastických elastomerů se zlepšenou biokompatibilitou.

Poly(2-isopropylene-2-oxazolin), PiPox, is a biocompatible polymer, that is possible to prepare via reversible deactivation polymerization (RDRP). RDRP enables to prepare polymers and copolymers of well-defined structure and narrow distribution of polymer chains length. Thus, the final properties of the materials can be tailored precisely. It enables to open new way for preparation of biocompatible materials for medicinal applications. The aim of the work will be focused on preparation of new copolymer based on PiPox with utilization of RDRP techniques. The synthesis will be targeted to preparation of materials with properties of thermoplastic elastomers with improved biocompatibility.

Znalost organické chemie, makromolekulární chemie, fyziky polymerů a anglického jazyka na úrovni VŠ.
Knowledge of organic chemistry, macromolecular chemistry, polymer physics, and English language at university level.

1.      Raus, V., Hološ, A., Kronek, J., Mosnacek, J.: Well-Defined Linear and Grafted Poly(2-isopropenyl-2-oxazoline)s Prepared via Copper-Mediated Reversible-Deactivation Radical Polymerization Methods. Macromolecules 2020, 53, 6, 2077–2087.

2.      Corrigan, N., Jung, K., Moad G., Hawker, C.J., Matyjasyewsky, K. Boyer, C.: Reversible-deactivation radical polymerization (Controlled/living radical polymerization): From discovery to materials design and applications. Progress in Polymer Science 2020. Vol 111, Article Number101311.

3.      Paulovicova, E. Kronekova, Z., Paulovicova, L. Majercikova, M. Kronek, J.: Cell-Mediated Immunoreactivity of Poly(2-isopropenyl-2-oxazoline) as Promising Formulation for Immunomodulation. Materials 2021. Vol 14, Issue 6, Article Number1371.