Děkan FAQ

Covid a co vy?

Tento semestr začal probíhat způsobem, který nikdo z nás nepředpokládal. S nelehkými novými výzvami se musíme potýkat my všichni. Proto jsme poprosili vedení fakulty, aby zodpovědělo ty nejpalčivější otázky, které vás v těchto dnech s ohledem na studium a ukončení semestru zajímají.

Pro ty, kteří neholdují textům, jsme poprosili o shrnutí všech odpovědí našeho milého pana děkana, který se uvolil vstoupit do role youtubera a natočit video ze své domácí kanceláře. Video můžete omrknout na odkaze:

DĚKANOVO VIDEO

Vše, co v něm bylo řečeno přehledně ve formě FAQ, popíšeme i zde:

Co když mi chybí nějaké zkoušky z minulého semestru?

Udělali jsme si revizi všech těchto vašich restů, některé čeká ještě kus práce. Už od příštího týdne vás, kterých se to týká, budou oslovovat pedagogové s konkrétními nabídkami, jak si můžete vaše zápočty, klasifikované zápočty a zkoušky splnit. Pozor! Posuneme nejzazší termín splnění svých studijních povinností, a to na 29. května 2020 pro bakaláře a 22. května 2020 pro diplomanty. Zároveň to budou nejzazší termíny pro přihlášení ke státní závěrečné zkoušce přes STAG, a to jak pro bakaláře, tak i diplomanty.

Co mám dělat, když jsem nestihl/a naměřit všechna data pro svou diplomku/bakalářku?

První, čím jsme začali, byla revize stavu bakalářských a diplomových prací. V tuto chvíli už víme, že naprostá většina z nich bude řádně a včas dokončena. U některých trochu pozměníme zadání. V případě bakalářských prací tam, kde bude potřeba, je převedeme na teoretické, v čemž nám nic nebrání. Rozhodně ale nebude probíhat už žádná laboratorní činnost pro praktické části těchto prací. Vaším úkolem tedy bude vyhodnocovat dosud naměřená data, psát, konzultovat, zase psát a včas dokončit.

Budu moci tisknout diplomku v knihovně UTB?

Ano a bezkontaktně. S ředitelem naší knihovny jsme se dohodli, že budete-li mít zájem, může tisk bakalářky nebo diplomky proběhnout bez vaší fyzické spoluúčasti. Jednoduše pošlete soubor s diplomkou, my pošleme originál zadání (nebojte, ty už vyzvednuté nemusíte nosit zpátky, vytiskneme a podepíšeme je znova) a knihovna je po vytištění pošle přímo na ústav, kde budete obhajovat.

Kdy budou státnice a obhajoby?

Zatím stále ctíme původní plány a doufáme, že tituly budeme udělovat v rozmezí 8. až 19. června u bakalářů a 1. až 12. června u diplomantů. Pokud by se do té doby koronavirové mraky nerozplynuly, přichází v úvahu první polovina září v letošním roce.

Jak dlouho budeme samostudovat? Co podklady?

Je docela možné, že se tento semestr na výuce ve škole už nepotkáme. Každý z nás pedagogů si proto vzal za své připravit pro vás jednak studijní materiály, ale taktéž úkoly pro semináře a cvičení, které budete muset splnit, abyste získali zápočty, a to bez nutnosti se navzájem potkat. Můžete očekávat, že s konkrétními informacemi se na vás budou pedagogové obracet během příštích dvou týdnů, pokud tak již neučinili. Sledujte proto svoje univerzitní emaily! Samozřejmě se na nás budete moci kdykoliv obrátit, ať již emailem, telefonicky, nebo jakkoliv jinak, a požádat nás o konzultaci, radu, či vlídné slovo.

Budou i online přednášky?

Budou, ale jen některé předměty. Zvláštní pozornost totiž věnujeme prvákům – víme, že jste nejzranitelnější skupina a nechtěli bychom se dočkat toho, že v příštím roce ve druháku nebudeme mít koho učit. Proto pro vás, prvačky a prváci, chceme zorganizovat online přednášky u klíčových předmětů (matematika, chemie a fyzika).

Posune se zkouškové období?

Zkouškové období nestátnicových ročníků vypukne 18. května 2020 a skončí 20. června 2020, jak bylo plánováno. Beze změny zůstává zatím i opravného zkouškového období (do konce srpna 2020). Věříme, že do té doby budeme mít u každého předmětu jasnou představu, jak vás vyzkoušet na dálku. Do té doby prosím věnujte nejvíc pozornosti úkolům, které vám umožní splnit zápočty.

Co zkouškové u třeťáků?

Bakaláře už za měsíc čeká zkouškové období – začne 20. dubna. Do té doby budeme u všech předmětů znát, jak proběhne jejich splnění na dálku. Chtěli bychom využít kanály, které pro komunikaci běžně používáme, jako je Skype a podobně.

Jak to mají doktorandi?

Studentů doktorského studia se omezení přístupu do školy dotklo úplně stejně jako všech ostatních studentů. Budeme rádi, pokud svůj čas věnujete studiu angličtiny, přípravě na zkoušky z jednotlivých předmětů, vyhodnocování naměřených dat či psaní disertační práce. Do školy se nejspíš vrátíte až s ostatními studenty.

Jak to bude s odjezdy na Erasmus?

Upřímně, zatím nevíme. Výjezdy totiž nezávisejí ani tak na fakultě, či univerzitě, jako na Domu zahraniční spolupráce, který tyto aktivity pro Česko koordinuje. O novinkách vás bude informovat proděkan pro mezinárodní vztahy a spolupráci s praxí (jo mimochodem máme nového a brzy ho představíme), Kuba Huba.

Čo naši slovenskí študenti?
Podobně jako čeští studenti, všechny studijní povinnosti s vámi budeme řešit na dálku. Pokud by opatření na hranicích bylo delší, než uvnitř České republiky, zkoušeli bychom vás na dálku o to déle.

S dalšími otázkami se na nás neváhejte obracet, je dost možné, že se ten seznam bude ještě prodlužovat. K dispozici jsou vám proděkani pro studium Martin Bednařík (mbednarik@utb.cz) i Simona Mrkvičková (mrkvickova@utb.cz).

V nejbližších dnech zpracujeme obdobnou sadu odpovědí i na otázky našich kolegů z FT.

Mějte se hezky i ve chvílích, kdy nám okolnosti nedovolují radovat se ze života naplno. Buďte ohleduplní, starejte se o sebe i své blízké. Společně to dáme.

FT UTB ♥