Fakulta technologická UTB navazuje spolupráci s americkou Auburn University
16. dubna 2024V pondělí 4. března přivítala Fakulta technologická Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně delegaci z Auburn University ve státě Alabama v USA. Konkrétně Dr. Sungeun Cho, Dr. Amit Morey a Dr. Jaroslav Valenta z Department of Poultry Science. Tato návštěva byla realizována za podpory York International Scholars Program (College of Agriculture, Auburn University), který cílí na podporu mezinárodního výzkumu a mobility.
Během setkání proběhly prezentace výzkumu zástupců Auburn University. Především se jednalo o využití inovativních technologických metod vedoucích ke zlepšení kvality, bezpečnosti a trvanlivosti živočišných produktů, vývoj inovativních a zdravějších potravinářských produktů a analýza kvality potravin moderními senzorickými metodami (elektronický nos a jazyk).
Následně proběhlo představení výzkumu ve směru biopolymerů a kolagenu na FT UTB. Presentována byla komplexní technologie zpracování vedlejších živočišných produktů environmentálně šetrnými postupy, včetně ověřených praktických aplikací. Následovala prohlídka speciálních laboratoří a výzkumného pracoviště Ústavu technologie potravin a Ústavu inženýrství polymerů. Zástupci univerzit dále diskutovali možnosti budoucí spolupráce, jako jsou online výukové kurzy a přednášky, společné vědecké projekty, stáže či výměnné pobyty studentů.
“Navázání partnerství s tak renomovanou institucí, jakou je Auburn University, vnímáme jako významný krok pro další rozvoj naší fakulty” uvedl ředitel Ústavu technologie potravin FT UTB, Dr. Robert Gál.
Podle něj by spolupráce měla přinést nové příležitosti zejména pro studenty a akademické pracovníky.
Níže přinášíme krátký rozhovor s Dr. Valentou.
Můžete nám prosím objasnit, jak jste získal postdoktorandskou pozici na tak prestižní instituci jako je Auburn University?
Během doktorského studia jsem oslovil Dr. Morey o možnost měsíční stáže v jeho laboratoři, kde mi během této stáže zorganizoval experiment, díky němuž jsem nejen získal potřebné podklady pro disertační práci, ale také jsme publikovali společně několik vědeckých článků. Pravděpodobně i díky této spolupráci jsem v období před ukončení Ph.D. studia obdržel nabídku postdoktorské pozice.
Čím přesně se ve svém výzkumu zabýváte?
Mou hlavní náplní je studium kvality kuřecího masa a vajec. Dříve jsem se více detailněji zabýval vadami prsního masa kuřat, v současnosti je to především vliv různých aspektů porážky a zpracovaní kuřat na kvalitu masa. Souběžně s tímto zmíněným se věnuji i kvalitě vajec, zejména inovativní technologii umožňující rychle a přesně detekovat kvalitu vaječného bílku s ohledem na jeho technologické vlastnosti ceněné zejména v potravinářství.
Jaký vidíte potenciál v budoucí spolupráci?
Pokud se obě strany budou snažit aktivně hledat cesty spolupráce, potenciál může být velký. Laboratoře Fakulty technologické UTB, které jsme během naší návštěvy mohli poznat, jsou velmi moderní a představené výzkumné záměry na velmi vysoké úrovni, tak si osobně myslím, že když se spojí takové dvě instituce v případné spolupráci, vždy to může přinést velké možnosti, a především další příležitosti. Výzkum je ale jen jedna stránka, také tu máme možnou mobilitu pro studenty. Troufnu si říct, že jak prestižní mohou být stáže pro studenty českých univerzit v USA, stejně tak jsou i pro studenty amerických univerzit v ČR.