Miluj Zlín, on ti to vrátí

Zlín je láska, to ti řekne každý, kdo tu strávil víc než dva dny. Kombinace partošek, kaváren, přírody za každým rohem a faktu, že všude kam chceš, dojdeš pěšky, je prostě neodolatelná. Navíc industriální areál v centru města dodává životu feeling, který jinde nezažiješ. Jaké to je kráčet zlínskými ulicemi, a co všechno tě čeká, až se Zlín stane i tvým oblíbeným cihlovým městem?

Ctrl+C, Ctrl+V

Copy, paste, copy, paste – opakuj, dokud ti nedojdou cihly. Život v Baťovských domcích má na bucket listu snad každý, kdo se do Zlína přestěhuje. Pokud se ti hned nepodaří ukořistit postel v jednom z nich, můžeš se alespoň mezi nimi ztrácet v letenských uličkách. Taky bývalý tovární areál, kde se snoubí cihla s betonem, ožívá. Kromě naší fakulty v něm najdeš spoustu podniků, kde můžeš trávit volná rána i večery. Na celou tu nádheru se nezapomeň podívat z jednadvacítky – Baťova mrakodrapu s výhledem na celé město i zelenavé kopce kolem něj.

Tekuté štěstí

Zlín se ti může zdát malý, ale věř nám – nic ti chybět nebude a potkávat se s lidmi je tady neuvěřitelně jednoduché. Do každého baru tu přicupitáš pěkně udržitelně – pěšky a ten svůj srdcový si vytipuješ během pár týdnů. Pro pocit jako z berlínské kavárny se zatoulej do industriálního kávobaru Jedním tahem, který se po nocích obšťastní i kvalitní hudbou. Tu nejlepší kávu z českých i světových pražíren ti naservírují v drobném, hipsterském, rodinném a milovaném Kafö. Za všemi ostatními studenty si zajdeš do Sklepa 33 (a nediv se, když mu všichni budou říkat Loft). Když cítíš, že si párty žádá tance, je tu pro tebe Flip, příhodně sousedící v budově hned u fakulty.

Zahrada uprostřed města

Bojíš se, že ti architektonický funkcionalismus přeroste přes hlavu? Don’t worry. Zelenější město snad neznáme. Dvě minuty od fakulty najdeš nejlepšejší park – místo, kde chceš trávit všechny dny i noci od března do října. Hned u něj sosneš pivo u Pštrosa (pracovní název u Ptáka) a k tomu burgr v Bůrgeru. Když ti prostý chill stačit nebude, můžeš se připojit k zdejší komunitě slacklinistů, které tady vždycky najdeš. Mimo park můžeš objevovat lesky, louky, řeky a další přírodní úkazy maximálně 10 minut od centra (jakože fakt). Takže kyslík ti chybět nebude.

Prožij to tady

Co nestihne zorganizovat město, vynahrazuje Studentská unie UTB a studenti univerzity dvojnásob. V době bezpandemické pořádá Unie Seznamovák ještě dříve, než začne škola. V říjnu se těš na největší party. Vítání prváků otevře studentům bary po celém Zlíně, naplní je Djs a peckovní hudba a ty už si jen můžeš vybrat, kam tě uši zavedou. V letňáku, až se rozkoukáš, tě čeká jedna akce za druhou. Sny každého člověka zhmotňuje Busfest – festival v jedoucích trolejbusech, kde skáčeš po sedačkách, jucháš za jízdy z okýnka a dáváš zabrat svým hlasivkám. Nenech si ujít ani Antiples, esportový event Lobby nebo design festival Zlin Design Week. A nemysli si, to že se u nás dělá věda, neznamená, že si nenajdeme čas i na kus srandypár akcí si tu za rok s námi taky užiješ.

Najdi balanc

Party a kávičkové povalečství je třeba vybalancovat. Samotné UTB ti nabízí spoustu sportovních aktivit, kterých se povinně chceš zúčastnit. Horolezectví, bojové sporty, jóga a všechno mezi tím. Mimo to, ale doporučujem zajít si zaplavat do Zlínských lázní, hupsnout na zeď ve Vertikonu, nebo zkusit nějakou z mnoha potíren a sportcenter. Několikrát do roka taky otevírá své brány pro dospělé i dětský zábavní park Galaxie, a není většího štěstí než se po 10 letech zase svézt na pořádné klouzačce. Trust me. A samozřejmě – voňavé lesy a skvělé stezky tu na tebe čekají furt, stačí jen vyběhnout a dýchat.

Kam dál?

Sleduj USE-IT Zlín – mapu vytvořenou studenty a absolventy UTB, kteří si Zlín zamilovali víc než své rodiště. Objevíš tu všechna top místa, která můžeš navštívit. Studentská unie taky vytvořila Průvodce prváka, kde najdeš všechno, co se nevešlo sem. Audio požadavky uspokojí podcast UTeBe, který tě do ouška vyzásobí povídáním o tom, co se děje na univerzitní půdě. No a především sleduj náš facebook instagram, ať víš, co se děje na tvé budoucí fakultě.

Zlín se na tebe těší!