Stáže

Na zkušenou do reálného světa

Získat zkušenosti z praxe už během studia prostě chceš. Semináře v laboratoři jsou sice skvělým základem, ale znalostem získaným na odborné stáži se jen tak něco nevyrovná. Proto i Kačka s Míšou vyjely a vyzkoušely si, jak všechno funguje ve velkých firmách. Co se dá naučit v továrně na čokoládu, a jak se Míša dostala k výrobci své oblíbené kosmetiky?

„O stáži jsem se dozvěděla z nabídky na webu fakulty. Pak už se jen stačilo spojit s pověřenou osobou a na mně zbyla jen samotná domluva s firmou o podrobnostech nástupu,“ popisuje začátek své cesty Kačka, která studuje 2. ročník Technologie potravin. Z nabídky si vybrala sladkou stáž ve světové potravinářské firmě Mondeléz sdružující kokina lovebrandů jako Milka, Oreo, nebo Toblerone.

K jaké práci se dostala ve světě plném čokoládových laskomin a sušenek? „Moje stáž probíhala převážně v laboratoři pro kontrolu přijatých surovin. Byla zaměřena hlavně na alveografické měření mouky, ale vyzkoušela jsem si i další činnosti. Třeba měření viskozity u čokolád, stanovování vlhkosti a indexu lomu nebo měření mouky na farinografu.“

Míša dokončila bakaláře a ve 4. ročníku studia Biomateriálů a kosmetiky se vydala do praxe. „Na vypsané letní stáže do Nobilis Tilia jsem koukala každý rok, ale až v minulém roce jsem našla dost odvahy jim napsat. Jejich kosmetika je přírodní a sama ji používám, takže mě zajímalo, co stojí za jejich vznikem.“

Není práce v laboratoři jako práce v laboratoři. Co všechno si mohla Míša vyzkoušet? „Zážitkem pro mě byla už samotná návštěva jejich prostor, výrobny a laboratoře. Taky se mi kromě výroby produktů z jejich nabídky dostalo možnosti navrhnout a vyrobit vlastní produkty.“

Obě se ale shodují na jednom – Možnosti letní stáže by měl využít snad každý, kdo na FT studuje. Kromě praxe se člověk taky ujistí, že doopravdy studuje obor, který by rád dělal v budoucnu.

Chceš jet také na stáž ve firmě? Zaklepej na dveře U1/324 a nebo napiš naší Adél na olsinova@utb.cz a ta už ti pomůže dostat stáž, po které tvé srdce i mysl touží.