Noc vědců na FT

Šetrná Noc vědců 2019

Blíží se podzim a ta noc je opět tady.
Noc, kdy se akademická půda i vědecké instituce naplní dychtivými zraky veřejnosti celé republiky. Letos navíc s velmi aktuálním podtitulem Šetrně k planetě. No a jako každý rok si Fakulta technologická přece nemůže nechat ujít možnost vás nadchnout pro vědu a techniku.

Než vás okouzlíme ohromným programem, který pro vás na 27. 9. 2019 chystáme, musíme podotknout, že noční plány badatelů z dalších měst a městysů najdete na www.nocvedcu.cz

SCIENCE CAFÉ ZLÍN | U15/003
17:00 Člověk vs. země(dělství) | doc. RNDr. Iva Burešová, Ph.D.
18:00 Kam mizí zlínský odpad? | Ing. Ladislav Vašina
19:00 Šetrný k životnímu prostředí: spočítáno! | prof. Ing. Dagmar Janáčová, CSc.
20:00 Úbytek hmyzu a nešetrné hospodaření v krajině | doc. RNDr. Jan Růžička, Ph.D.

WORKSHOPY 17:00 | 18:00 | 19:00
Vědecké worshopy přímo v laboratořích pro max 15 účastníků. Plášť nebude chybět!
Evoluce čokolády | U15/206
Diagnóza pleť | U15/110
Chemie světla & barev | U15/114
Nevyzpytatelné polymery | U15/303
Rezervace je možná na adrese havrlantova@utb.cz.

10 MINUT O PLANETĚ | 18:00 – 19:15 | U15/002
Svěží, dynamické, environmentální a poučné desetiminutovky od akademiků našeho Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí.
18:00 Šetrně “chemicky” k životnímu prostředí | Ing. Jaroslav Filip, Ph.D.
18:15 Tak trochu jiné znečištění „plasty“ |doc. Ing. Markéta Julinová, Ph.D.
18:30 Můžou být plasty BIO? | Ing. Jana Šerá, Ph.D.
18:45 Environmentální Fake News | Ing. Pavel Pleva, Ph.D.
19:00 Klima, jak je a jak bude? | prof. Mgr. Marek Koutný, Ph.D.

EXPERIMENTY ZE VŠECH KOUTŮ UNIVERZITY | 16:00 – 21:00

Každý si najde vědu, která ho baví. Přes jedlý hmyz, vyvolávání džina z lahve, robota YuMiho až po výrobu slizu.

► Experimenty Ústavu technologie potravin
potraviny na cestách, rozpoznávání potravin čichem, dopravní síť přepravy potravin

► Experimenty Ústavu analýzy a chemie potravin
jedlý hmyz jako alternativní potravina, elektronický nos

► Experimenty Ústavu fyziky a materiálového inženýrství
solární pohon, vodní elektrárna, plovoucí jehla, kouzla s barevnými gely, domácí spektroskop, pečení marshmallow, generátor proudu

► Experimenty Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky
testování syntetických a „bio“ mycích prostředků a kosmetiky, zkoušky pěnivosti různých detergentů

► Experimenty Ústavu chemie
chemické experimenty, výroba piva, získání ryzího stříbra z vody, přeměna mědi ve zlato, tajný inkoust, chemické jojo, malování v roztoku s využitím elektrolýzy, štěkot vodíku, vyvolání džina z lahve

► Experimenty Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí
čistíme si sami vodu, solární hračky, vermikompostér, pohled do mikrosvěta, co udělá s ovzduším hořící zápalka a co hořící les?

► Experimenty Ústavu výrobního inženýrství
3D pero, 3D tisk, funkční CNC stroj z LEGO kostek, sálání tepla, robot YuMi

► Experimenty Ústavu inženýrství polymerů
lisování skákacích kuliček z barevných kaučuků, tvarování formiček na led/čokoládu

► Experimenty Centra polymerních materiálů
pozorování chování newtonských a nenewtonských látek, výroba slizu z polymerů šetrných k životnímu prostředí

► Experimenty Centra polymerních systémů
3D tisk pomocí polymerů z kukuřičného škrobu, výroba polymerních odlitků, hra na elektronické bubínky připravené pomocí nanočástic a recyklovaných polymerů

► Fakulta aplikované informatiky
virtuální realita, 2D plotter, šestikolka na dálkové ovládání, Lego roboti

► Fakulta managementu a ekonomiky
programovatelná stavebnice VEX, programovatelný robot, LEGO Duplo a Technic, 3D simulace výrobního procesu, ukázka DataLogger

► Fakulta humanitních studií
hry a kvízy o přírodě a ekologii, výtvarné aktivity pro děti, film v angličtině s ekologickou tématikou

PROMÍTÁNÍ KRÁTKÝCH FILMŮ | 16:00 – 18:00 |  AFO & FMK | U15/002

Ve spolupráci s filmovým festivalem Academia Film Olomouc zaměřujícím se na populárně-vědecké filmy a Fakultou multimediálních komunikací UTB, jsme připravili sérii krátkých vědeckých a environmentálních snímků, které budou promítány v asi dvouhodinové smyčce v jedné z našich poslucháren. Popcorn u kvalitního promítání samozřejmě nesmí chybět- bude tam! A zdarma!

VODA PRO VŠECHNY | Fakulta multimediálních komunikací | Foyer U15

Voda pro všechny je projekt propojující studenty Fakulty multimediálních komunikací, kterým není lhostejná budoucnost naší planety. Na Noci Vědců proběhne výstava plakátů tohoto projektu, jejichž cílem je kreativním způsobem upozornit širokou veřejnost na skutečnost, že vody ubývá nejen rozvojových oblastech, ale i v České republice. Přiměje i vás přehodnotit své hospodaření s vodou v každodenním životě?

ESCAPE GAME | U1/202 | 16:00 – 20:00

Zavřeli tě do prastaré laboratoře a bomba tiká. Podaří se ti za pomoci nápověd a šifer najít a zneškodnit hrozbu, která za necelou půlhodinu rozseká budovu na padrť? Hra začíná každou půlhodinu v časech: 16:30 | 17:00 | 17:30 | 18:00 | 18:30 | 19:00 | 19:30 | 20:00 | 20:30

EXPERIMENTÁRIUM | 16:00 – 19:00 | U15/PŘÍZEMÍ

Pokusy pod taktovkou SPŠ Otrokovice. Trebuchet, virtuální realita, výroba mýdla, elektrické obvody, opilecké brýle, výroba hlavolamů z drátu, přístroj Otto Wichterleho z Merkuru na výrobu kontaktních čoček, chemické pokusy.

VESMÍRNĚ ZAJÍMAVÉ PŘEDNÁŠKY | 16:00 – 20:00 | U15/115

Cyklus tří 45 minutových přednášek o vesmírných záležitostech pro vás přichystalo uherskobrodské planetárium:

16:00 Astronomie snadno a rychle

16:45 Turistův průvodce sluneční soustavou

17:30 Jak šel čas aneb Vesmír v kostce

18:15 Astronomie snadno a rychle

19:00 Turistův průvodce sluneční soustavou

19:45 Jak šel čas aneb Vesmír v kostce

LETNÍ KINO | 20:00 – 21:30| U15/PŘÍZEMÍ VENKU

film Science Fair (Veletrh vědy) 90 min / USA / 2018 | anglicky s titulky | popcorn included

Trailer:

Vůbec nezkoušejte tvrdit, že vás nic nezaujalo.
Uvidíme se v pátek!