UTB

Fakulty a součásti Otevřít navigaci
Zpět

Den otevřených dveří

V rámci Vědy na přání dobýváme každý měsíc celou republiku, teď je na řadě vrátit útok. Den otevřených dveří je jediným dnem v roce, kdy můžeš přijet nakouknout do našeho vesmíru zase ty.

Přijď se podívat, v jakých laboratořích budeš ničit kyselinou svůj nový plášť; v jakých posluchárnách budeš rozvíjet své znalosti o světě; kdo tě bude učit na nejmodernějších analytických scifi přístrojích, a jací nerdi patří k nám a budou jednou tvými spolužáky.

Zábavu si najdeš, ať už si ujíždíš na čemkoli…

„Vím přesně, co chci!“
No skvělé! Tak to určitě oceníš stanoviště našich ústavů, které si přichystají ochutnávku svých výzkumů přímo na chodbě fakulty.

„Nechci se s nikým bavit!“
Každý má někdy svůj den. Pro takové jako ty budou probíhat pravidelné přednášky o studiu, kde ti poví všechno, co by tě mohlo zajímat, aniž by ses musel/a ptát.

„Chci dýchat výpary z laboratoří!“
Ok, proč ne. Pravidelné prohlídky útrob budovy, laboratoří a specializovaných učeben by měly uspokojit tvé choutky.

„Chci vědět podpultové informace“
Tak pro tebe máme obzvlášť skvělou nabídku. Otevřeme kavárnu, kde bude všechno zdarma a kde si budeš moct přisednout k jakémukoli studentovi ze všech možných oborů. Ten ti zodpoví jakkoli všetečné otázky a prozradí, co máš od studia čekat a na co se těšit.

To vše budeme servírovat v pravidelných dávkách ve čtvrtek 7. 2. 2019 od 9.00 do 16.00.

Sleduj event, ať víš, s kým se potkáš, nebo aspoň ty naše Facebooky a Instagramy, ať máš jasno, že k nám se stavit prostě chceš.

Někdo tomu říká Den otevřených dveří, my to spíš považujem za neoficiální krajský sraz nerdů.

Program jednotlivých ústavů:

Ústav výrobního inženýrství

Budeš si moct prohlédnout a vyzkoušet 3D tisk a 3D pen.

Ústav technologie tuků tenzidů a kosmetiky

Změříme tě vizioskopem, který ti diagnostikuje pleť (hydratace, pH). Na základě výsledků ti doporučíme ideální péči. Jako bonus tě potetujeme airbrush tetováním nebo si namícháš parfém.

Ústav technologie potravin

Máš rád čokoládu? Pak se zastav na Ústavu technologie potravin. Na místě bude melanžer, do kterého budeš chtít strkat prsty a olizovat rotující kameny. Ve zkratce se pobavíme o výrobě čokolády a nezapomeneme vysvětlit důležité suroviny. Jako další experiment uvidíš, jak se různé barvy rozdělují na základní barvy pomocí papírové chromatografie. Význam lze najít např. v různě barevných lentilkách a prokázání barev, které se pro obarvení milované cukrovinky používají.

Ústav inženýrství polymerů

Procvičit paměť si budeš moct pomocí pexesa se snímky struktur. A pokochat se můžeš světelným mikroskopem s vyhřívaným stolkem, kde si můžeš prohlédnout krystalizaci polyetylenoxidu, při které vznikají krásné velké krystalické útvary.

Ústav inženýrství ochrany životního prostředí

Co třeba prozkoumat bakterie nebo některé potraviny? Nebo si prohlédnout kompostér? To vše můžeš na Ústavu inženýrství ochrany životního prostředí.

Ústav chemie

Pro soutěživé povahy jsme si připravili hru Riskuj s kvízovými otázkami. Soutěžit budeš o věcné ceny!

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

Dojdi omrknout polarizační filtry a jak se pomocí nich dá odhalit zbytkové napětí (správné vnitřní pnutí) v materiálu nebo mikroskopickou laborku.

Ústav analýzy a chemie potravin

Foodpairing. Staň se ochutnavačem a testuj kombinace chutí jako jsou ryby s čokoládou, jahody s pepřem nebo česnek a káva. Asi byste si takové kombinace na talíř nedali, ale právě mnohdy i nesourodé potraviny se mohou dobře kombinovat, pokud sdílejí hlavní aromatické složky. Právě za ideou foodpairingu stojí molekulární gastronomie, která se snaží vytvořit nové pokrmy a kuchařské techniky.

Zavřít

Fakulty a součásti