Chemie, technologie a analýza potravin

Téma: Výroba protein-lipidových komplexů na rostlinné bázi a jejich fyzikálně-chemická charakterizace
Topic: Production of plant-based protein-lipid complexes and their physicochemical characterization
Školitel/Tutor: doc. Mgr. Barbora Lapčíková, Ph.D.
Konzultant/Consultant: prof. Ing. Lubomír Lapčík, Ph.D.
E-mail: lapcikova@utb.cz
„Plant base food“ – je dietní směr, který se snaží využívat rostlinné proteiny a lipidy k náhradě živočišné stravy. Dizertační práce se bude zabývat nahrazením masa a mléčných výrobků pro přípravu veganských jídel. Zaměříme se na luštěniny, sóju, celozrnné obiloviny, rýži, houby, ořechy a semena jako zdroj makro a mikro živin. Výroba bude zaměřena na přípravu protein-lipidových komplexů s vyváženými nutričními hodnotami. Pro charakterizaci připravených koloidních disperzí a emulzí na rostlinné bázi budou využity fyzikálně-chemické metody analýzy, např. mikroskopické a spektroskopické, termické – (diferenciální skenovací kalorimetrie, DSC), termogravimetrie (TG). Získané údaje budou také korelovány s reologickými měřeními.

“Plant base food” is a diet that seeks to use plant proteins and lipids to replace animal diets. The dissertation will deal with the replacement of meat and dairy products for the preparation of vegan meals. We focus on legumes, soybeans, whole grains, rice, mushrooms, nuts and seeds as a source of macro and micro nutrients. Production will focus on the preparation of protein-lipid complexes with balanced nutritional values. Physicochemical methods of analysis will be used for the characterization of prepared colloidal dispersions and emulsions on a plant basis, eg microscopic and spectroscopic, thermal (differential scanning calorimetry, DSC), thermogravimetry (TG). The obtained data will also be correlated with rheological measurements.

Ukončené vysokoškolské vzdělání technického směru se zaměřením na potraviny, technologii potravin, analýzu potravin.
Finished university studies of the technical orientation with the focus on foodstuff, technology of foods, analysis of the foods.
1.      Kumar, Manoj., Tomar, M., Potkule, J., Punia, S., Dhakane-Lad, J., Singh, S., Dhumal, S., Pradhan, P. C., Bhushan, B., Anitha, T., Alajil, O., Alhariri, A., Amarowicz, R., & Kennedy, J. F. (2022). Functional characterization of plant-based protein to determine its quality for food applications. Food Hydrocolloids123, 106986.

2.      HIEMENZ, Paul C. a Raj RAJAGOPALAN, ed. Principles of Colloid and Surface Chemistry, Revised and Expanded [online]. CRC Press, 2016 [cit. 2022-01-19]. ISBN 9781315274287. Dostupné z: doi:10.1201/9781315274287.

3.      ABDIN, M. Z., Usha KIRAN, KAMALUDDIN a Athar ALI. Plant biotechnology: principles and applications. Singapore: Springer, 2017, 1 online resource (xviii, 392 pages). Dostupné z: doi:9789811029615