Projekty financované Technologickou agenturou ČR

TACR

Program THÉTA

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Simona Mrkvičková TK03020129 7/2020 – 5/2024 Vývoj těsnících pryžových materiálů pro hermetické systémy jaderných elektráren Cílem projektu je vývoj těsnících pryžových materiálů s nízkou tvrdostí a měřitelnými charakteristikami pro zatěsnění dveří a poklopů na hranici hermetické zóny, které by nahradily v současné době používaná těsnění.

Program TREND

Soňa Rusnáková

FW10010536 01/2024-06/2026 Zavedení technologie řízeného lisování pro výrobu uhlíkových vrtulí nové generace Cílem projektu je vývoj těsnících pryžových materiálů s nízkou tvrdostí a měřitelnými charakteristikami pro zatěsnění dveří a poklopů na hranici hermetické zóny, které by nahradily v současné době používaná těsnění.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Mejzlík Propellers s.r.o)
Tento projekt je spolufinancován prostřednictvím Technologické agentury ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

TACR

Projekty ukončené

Štěpán Vinter TJ04000226

05/2020 – 4/2022

Kombinovaný postup eliminace chloracetanilidových pesticidů z kontaminovaných vod a zemin Cílem projektu je navržení a otestování kombinovaného postupu eliminace chloracetanilidových pesticidů z kontaminovaných vod a dále bioremediačního přístupu určeného k dekontaminaci zemin.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická)

Marek Koutný

TK01030054

2018 – 2022

Řízená podporovaná mikrobiální methanogeneze in situ Cílem projektu je vývoj podpůrného preparátu a technologického postupu kontrolované podpory mikrobiální methanogeneze v uhelných slojích, zejména nedostupných pro konvenční těžbu.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: EPS biotechnology, s.r.o.)

Dagmar Měřínská

TH01030054

2015-2017

Možnosti zpracování odpadní PES cupaniny a dalšího technologického odpadu Cílem projektu bude řešení problematiky odpadní PES suroviny a případně dalších původních nebo odpadních plniv studiem možnosti zapracování těchto plniv do vhodné polymerní matrice s cílem vyvinout roznášecí stavební prvek použitelný například při montáži či rekonstrukci střech.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Fatra, a.s.)

Marek Koutný

TA04020258

2014-2017

Pokročilé technologie lithotrofní imobilizace a anaerobní biomediace pro nápravu a prevenci škod na životním prostředí Mikrobiální procesy využívající anorganické látky anebo probíhající za anaerobních podmínek jsou tou formou látkové výměny, která je neprávem opomíjená z hlediska svého využití v technické ochraně životního prostředí. Tento projekt si vytkl za cíl dosáhnout změny prostřednictvím dvou technických a jednoho metodického řešení.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: EPS biotechnology, s.r.o.)

Dagmar Měřínská

TA03010799

2013 – 2015

Využití nanomateriálů a přírodních extraktů jako funkčních látek ve vývoji aktivních obalových materiálů s bariérovým efektem, antimikrobiálním, protektivním a kyslík pohlcujícím efektem Náplní projektu je vývoj nových typů aktivních obalových fólií určených pro použití v potravinářských i nepotravinářských oborech.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: INVOS, spol. s r. o. )

Miroslav Maňas

TA03010724

2013–2015

AV a EV LED svítidel s vyšším stupněm krytí Projekt je zaměřen na řešení technických a technologických nedostatků používaných svítidel vycházejících ze současné úrovně poznání v této oblasti. Projekt je unikátní komplexností řešení, neboť je svou podstatou multidisciplinární – zahrnuje problematiku zdroje a šíření světla, materiálovou problematiku, problematiku chlazení tělesa svítidla, konstrukční řešení svítidla s ohledem na úspory el. energie atd.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: TREVOS, a.s.)

Vladimír Pavlínek

TA02011308

2012–2014

Hybridní nanokompozity Cílem projektu je vývoj a výzkum unikátních hybridních kompozitů a lepidel s velmi dobrými mechanickými vlastnostmi, se zvýšenou tepelnou a elektrickou vodivostí pro high-tech aplikace, jako např. prvky leteckých konstrukcí a konstrukcí pro vesmírné aplikace, nebo adheziva pro lepení senzorů.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: SYNPO, akciová společnost)