Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Projekty

Projekty financované Technologickou agenturou ČR

Program Sigma

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Lucie Urbánková TQ15000176 2025-2026 Přírodní kosmetika: inovované kosmetické přípravky s pokročilými nosiči aktivních látek

Cı́lem projektu je inovovat přı́rodnı́ kosmetické přı́pravky o pokročilé typy nosičů

aktivnı́ch látek např. esenciálnı́ oleje.

TACR

 

Program THÉTA 2

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Marek Koutný TS01030047 06/2024 – 05/2028 Řízený hlubinný bioplyn Cílem projektu je ověřit biotechnologické postupy na vybraných lokalitách ve vrtech v reálném horninovém prostředí, získat klíčové zkušenosti s řízením a optimalizací podmínek produkce metanu a geochemicky monitorovat tvorbu hlubinného mikrobiálního metanu. To vše při zajištění bezpečnosti provozu a minimalizaci rizik.

Program TREND

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Antonín Minařík

(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: FYSCON s.r.o)
FW11020217 08/2024-12/2027 Vývoj Pokročilé Multimateriálové 3D Tiskárny pro Regenerativní Medicínu Projekt je zaměřen na vývoj unikátního tiskového zařízení, které umožní současný tisk více materiálů aplikovatelných pro regeneraci poškozených tkání. Výstupem tohoto projektu bude zařízení, které bude možné aplikovat v medicínské praxi.

TACR

Program TREND

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Soňa Rusnáková

 

FW10010536 01/2024-06/2026 Zavedení technologie řízeného lisování pro výrobu uhlíkových vrtulí nové generace Cílem předkládaného projektu je návrh a vývoj optimalizovaného, ověřeného a unikátního výrobního procesu pro výrobu uhlíkových vrtulí, a to technologií řízeného lisování z před impregnovaných materiálů (tzv. prepregů) a zavedení této ověřené technologie.

Hlavním výstupem projektu je ověřená technologie výroby řízeného lisování uhlíkové vrtule.

(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Mejzlík Propellers s.r.o)
Tento projekt je spolufinancován prostřednictvím Technologické agentury ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.
Marek Koutný SS07020305 04/2024-06/2026 Využití mikrořas k redukci množství antibiotik, rezistentních bakterií a genů rezistence v digestátu ze zemědělských bioplynových stanic Cílem projektu je přinést nová řešení v ochraně životního prostředí a rozšířit znalostní základnu v oblasti možného rizika vnosu antiobiotik, ARG, ARB a těžkých kovů na zemědělské půdy. Bude vytvořena databáze analytických rozborů na obsah antibiotik/TK a mikrobiologických ukazatelů souvisejících s šířením antibiotické rezistence. Současně bude vyvinuta technologie pro zpracování digestátu pomocí kultivace mikrořas.
(spoluřešitelský projekt, hlavní příjemce: EPS biotechnology, s.r.o.) (další partneři: Univerzita Pardubice, ALS Czech Republic, s.r.o.) Tento projekt je spolufinancován prostřednictvím Technologické agentury ČR v rámci Národního plánu obnovy z evropského Nástroje pro oživení a odolnost.

TACR

 

Projekty ukončené

Řešitel Reg.číslo Doba řešení Název O projektu
Simona Mrkvičková TK03020129

7/2020 – 5/2024

Vývoj těsnících pryžových materiálů pro hermetické systémy jaderných elektráren Cílem projektu je vývoj těsnících pryžových materiálů s nízkou tvrdostí a měřitelnými charakteristikami pro zatěsnění dveří a poklopů na hranici hermetické zóny, které by nahradily v současné době používaná těsnění.
Štěpán Vinter TJ04000226

05/2020 – 4/2022

Kombinovaný postup eliminace chloracetanilidových pesticidů z kontaminovaných vod a zemin Cílem projektu je navržení a otestování kombinovaného postupu eliminace chloracetanilidových pesticidů z kontaminovaných vod a dále bioremediačního přístupu určeného k dekontaminaci zemin.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická)

Marek Koutný

 

TK01030054

2018 – 2022

Řízená podporovaná mikrobiální methanogeneze in situ Cílem projektu je vývoj podpůrného preparátu a technologického postupu kontrolované podpory mikrobiální methanogeneze v uhelných slojích, zejména nedostupných pro konvenční těžbu.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: EPS biotechnology, s.r.o.)

Dagmar Měřínská

TH01030054

2015-2017

Možnosti zpracování odpadní PES cupaniny a dalšího technologického odpadu Cílem projektu bude řešení problematiky odpadní PES suroviny a případně dalších původních nebo odpadních plniv studiem možnosti zapracování těchto plniv do vhodné polymerní matrice s cílem vyvinout roznášecí stavební prvek použitelný například při montáži či rekonstrukci střech.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: Fatra, a.s.)

Marek Koutný

TA04020258

2014-2017

Pokročilé technologie lithotrofní imobilizace a anaerobní biomediace pro nápravu a prevenci škod na životním prostředí Mikrobiální procesy využívající anorganické látky anebo probíhající za anaerobních podmínek jsou tou formou látkové výměny, která je neprávem opomíjená z hlediska svého využití v technické ochraně životního prostředí. Tento projekt si vytkl za cíl dosáhnout změny prostřednictvím dvou technických a jednoho metodického řešení.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: EPS biotechnology, s.r.o.)

Dagmar Měřínská

TA03010799

2013 – 2015

Využití nanomateriálů a přírodních extraktů jako funkčních látek ve vývoji aktivních obalových materiálů s bariérovým efektem, antimikrobiálním, protektivním a kyslík pohlcujícím efektem Náplní projektu je vývoj nových typů aktivních obalových fólií určených pro použití v potravinářských i nepotravinářských oborech.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: INVOS, spol. s r. o. )

Miroslav Maňas

TA03010724

2013–2015

AV a EV LED svítidel s vyšším stupněm krytí Projekt je zaměřen na řešení technických a technologických nedostatků používaných svítidel vycházejících ze současné úrovně poznání v této oblasti. Projekt je unikátní komplexností řešení, neboť je svou podstatou multidisciplinární – zahrnuje problematiku zdroje a šíření světla, materiálovou problematiku, problematiku chlazení tělesa svítidla, konstrukční řešení svítidla s ohledem na úspory el. energie atd.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: TREVOS, a.s.)

Vladimír Pavlínek

TA02011308

2012–2014

Hybridní nanokompozity Cílem projektu je vývoj a výzkum unikátních hybridních kompozitů a lepidel s velmi dobrými mechanickými vlastnostmi, se zvýšenou tepelnou a elektrickou vodivostí pro high-tech aplikace, jako např. prvky leteckých konstrukcí a konstrukcí pro vesmírné aplikace, nebo adheziva pro lepení senzorů.
(spoluřešitelský projekt
hlavní příjemce: SYNPO, akciová společnost)

 

Fakulty a součásti

Zavřít