Doktor přírody, vědec, beauty guru, spasitel plastů, technolog nebo budoucí výherce masterchefa. Na Fakultě technologické můžeš jít za svými sny, ať už jsi hlavou v oblacích nebo stojíš nohama pevně na zemi. Cestou tě čeká pořádná dávka vědy, srandy a podpory. Proto se u nás naučíš víc než „jen“ vědcovat. Materiály, polymery i kosmetika, potraviny, ochrana životního prostředí, chemie nebo strojírenství?
Kterým směrem se vydáš, je jen na tobě.
Berem bez přijímaček.
Žádné “ALE” tady nehledej. Věříme, že v sobě můžeš objevit (skryté) talenty, které v tobě střední udusila nebo neodhalila. U nás dostaneš šanci ukázat svůj vědecko-technologický potenciál, ať už jsi z biologie, fyziky, mechaniky nebo chemie exceloval nebo ti jejich tajemství zůstalo spíš skryto. Navíc tě v prváku čekají přírodovědné základy, abychom si byli jistí, že se všema spolužákáma jste na stejné startovací čáře.
Takže kam to bude?
Polymerní materiály a technologie
Polymery jsou všude, kam se podíváš, nejsou to totiž jen plasty. Jejich studium ti tak otevře dveře do celé šíře moderního průmyslu. Nauč se polymery vyrábět, zpracovávat, měnit jejich vlastnosti a pochop proces, který se skrývá za jejich vývojem i použitím v praxi.
Biomateriály a kosmetika
Pokud se necítíš na studium medicíny nebo farmacie, ale k biologii tě to táhne, Biomateriály a kosmetika je obor přesně pro tebe. Nezáleží jestli jsi kluk nebo holka. Zkrátka vědcuj vše pro blaho lidské tkáně. U pleti to začíná, náhradním kloubem končí.
Ochrana životního prostředí
Třídit, používat textilní tašky a nakupovat lokální potraviny sice přírodě pomůže, ale celý svět to nespasí. Využij své zapálení pro péči o naši planetu a nauč se léčit přírodu pomocí vědy.
Materiálové inženýrství
Nech se zasvětit do tajů vývoje, úpravy, testování, výroby a zkoumání vlastností všemožných materiálů. Jednou to budeš aplikovat na designový nábytek příště třeba na bioinkoust pro 3D tisk lidské tkáně.
Technologie potravin
Zajímáš se o to, co jíš? Prohlédni dále než jen za složení potraviny na obalu a zjisti, jak se to doopravdy má se samotnou velkovýrobou, všemi éčky, jakostmi a minimální trvanlivostí. Pak tě v blízkosti jídla jako éého technologa už nic nepřekvapí.
Gastronomické technologie
Jestli tě baví vést lidi, pod pojmem manažerování ti nenaskočí husí kůže a vždycky jsi chtěl být tak trochu jako Gordon Ramsay, gastronomické technologie posunou tvé koníčky a talenty na další úroveň. Čeká tě pak toho spoustu od výroby tradičních pokrmů, molekulární gastronomie až po podnikatelské aktivity.
Chemie a analýza potravin
Tohle je chemie ve své nejchutnější a nejčistší podobě. Rozpitvat jídlo až na dřeň, zanalyzovat, vymikroskopovat a porovnat ho s jiným zní lákavě. Široký chemický základ ti pak bude skvělou startovací čarou nejen pro dráhu gastrochemika, ale své místo jednou najdeš klidně i ve farmacii, státní správě, nebo výzkumu a vývoji.
Potravinářské biotechnologie a aplikovaná mikrobiologie
Pivo, víno, hermelín a koláče. Ani jedno z toho by sis nevychutnal, kdyby nebylo mikroorganismů. Pod futuristicky znějícím pojmem biotechnologie se zase skrývá staré známé kvašení nebo kynutí. Postav knowhow na známých procesech a vrhni se do vývoje jídel budoucnosti.
Technologická zařízení
Díváš se na svět a neustále zkoumáš, jak věci fungují? Jako výrobní inženýr se schopností ovládat vyspělé stroje ti nejen všechny tvé otázky budou zodpovězeny, ale sám budeš umět vytvořit, co si zrovna umaneš. Moderní svět se bez lidí jako ty jen těžko obejde, takže o uplatnění máš krásně postaráno.
U bakaláře to nekončí
Studium bakalářských oborů trvá 3 roky a kromě nových znalostí a schopností si z něj odneseš titul bakalář (Bc.). Často to je ale jen první záchytný bod v tvé další vysokoškolské cestě. Magisterské obory proto plynule navazují na ty bakalářské, rozšíří ti obzory a učiní z tebe opravdového profíka v profesi. Po jejich dvouletém studiu tě čeká titul inženýr (Ing.) a zářná budoucnost.