Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Studium

KDY A JAK TI ZAČNE VÝUKA

Tak za prvé, akademický rok nerovná se rok kalendářní:). Akademický rok začíná 1. září a končí 31. srpna a dělí se na dva semestry (ve škole se tomu říká pololetí).Výuka v tomto akademickém roce 2023/2024 začíná v pondělí 18. září.

Jestli nastupuješ do prváku, tak tě hned na úvod čeká povinný 14denní ADAPTAČNÍ SEMINÁŘ, letos teda v termínu 18. 9. – 29. 9. 2023.

Co to znamená?

Víme, že k nám studenti přichází z různých typů středních škol a mají tak různou úroveň znalostí z matematiky, chemie a dalších základních předmětů. Adaptační seminář slouží k tomu, aby tvoje znalosti vyladil tak, aby pro tebe předměty prvního ročníku nebyly utrpením a hrůzou, ale abys je zvládl/a. Čeká tě výuka matematiky a chemie, studenty Procesního inženýrství výuka matematiky a technického kreslení. A neboj se, kromě toho máme na každý den přichystáno něco, co ti ukáže, jak to na FTéčku funguje – potkáš se s vedením fakulty, studijními referentkami, dozvíš se o našich aktivitách, doučování, letních stážích…zkrátka o všem, co by pro tvůj studentský život mohlo být důležité nebo zajímavé.

A pozor, důležitá informace je, že adaptační seminář je povinný, a pokud se ho z vážných důvodů nebudeš moci zúčastnit, je potřeba zaslat emailem žádost o omluvu z výuky. Žádost (včetně dokumentů dokládajících důvod neúčasti) zašleš k posouzení proděkance pro pedagogické studium Ing. Lence Šenkárové, Ph.D. nejpozději do 12. 9. 2023 (senkarova@utb.cz).

Zápisem ke studiu se každému studentovi vygeneruje:

  • OSOBNÍ ČÍSLO – šesti až sedmimístný kód začínající písmenem T a číslicemi, které označují rok, ve kterém nastupuješ (např. T23123). Toto číslo používej při kontaktu se studijním oddělením. Předcházíš tak možným chybám (ano, Petrů Nováků u nás může studovat víc a studijní referentky musí mít jistotu, že ty jsi ty, a ne jiný Petr Novák). Osobní číslo najdeš po přihlášení do portálu STAG u svého jména.
  • EMAILOVÁ ADRESA S DOMÉNOU “@UTB.CZ” – tu budeš používat po celou dobu studia pro komunikaci se všemi zaměstnanci univerzity. Přihlásit se lze přes webové rozhraní: https://outlook.utb.cz/ (popř. https://ft.utb.cz/ – záložka „Office 365“). Přihlašovací jméno a heslo je opět stejné, jako do portálu a na webové stránky.
  • PRŮKAZ STUDENTA/STUDENTSKÁ KARTIČKA – tato oranžová kartička ti otevře brány univerzitních budov, učeben i knihovny, umožní ti zaplatit za oběd v menze nebo za tisk na tiskárnách, které potkáváš na chodbách.

Průkaz je platný po celou dobu studia, jeho vydání je zdarma, ALE: Je důležité poznamenat, že průkazku nechceš ztratit, věř nám. Je to tvoje vysokoškolská občanka, kterou když ztratíš, tak budeš platit nekřesťanské peníze za vyřízení nové.

STAG (zkratka slov studijní agenda), celým názvem Informační Systém a Studijní Agenda (proto často uvidíš i jako IS/STAG), je online prostředí, ve kterém po přihlášení budeš spravovat a sledovat své studium. Najdeš tu svůj rozvrh, náplně předmětů, zde si budeš zapisovat zkoušky i předměty, učitelé ti tu budou přidělovat známky a zápočty a nakonec sem budeš odevzdávat i svou bakalářskou a diplomovou práci. Lidé napříč univerzitou toto rozhraní nazývají různými jmény, takže věz, že kdykoli uslyšíš o “portále”, “STAGu”, či “informačním systému”, je to pořád totéž.

Přihlášení

Do STAGu se přihlašuješ stejně jako do univerzitní počítačové sítě a ke svému univerzitnímu emailu. Přihlašovací jméno je vytvořeno z tvého jména a příjmení, ve tvaru první písmenko jména_přijmení, (tj. ve tvaru: a_novak, a1_novak apod.), heslo už sis pravděpodobně nastavil/a (při prvním přihlášení to bylo tvoje rodné číslo bez lomítka).

Když se přihlášení nedaří/neznáš své heslo nebo uživatelské jméno, můžeš si vygenerovat nové heslo na adrese user.utb.cz.

Každý akademický rok začíná ZIMNÍM SEMESTREM. Před samotným zahájením výuky je doba zápisů a předzápisů (Online aktivity, při níž si studenti v určitém časovém předstihu přihlašují předměty budoucího semestru daného akademického roku. Jak už možná tušíš, realizuje se to přes STAG.)Výuka v zimním semestru trvá 14 týdnů. Poslední týden výuky je zpravidla zápočtový (v univerzitním slangu “zápočťák”). To je doba, kdy se plní různé povinnosti, které potřebuješ pro úspěšné splnění předmětu – píšou se testy, kontrolují protokoly, odevzdávají seminárky a pod.

Po výuce následují vánoční prázdniny.

A v lednu začíná ŘÁDNÉ ZKOUŠKOVÉ OBDOBÍ. To trvá 5 týdnů. V tomto čase se pokusíš zdolat všechny zkoušky. Když se ti to nepovede, můžeš se pokusit ještě v OPRAVNÉM ZKOUŠKOVÉM OBDOBÍ. To navazuje na to řádné a končí 21. července.

LETNÍ SEMESTR začíná v únoru a výuka trvá 14 týdnů, pokud jsi v končícím ročníku (3. ročník bakalářského studia nebo 2. ročník navazujícího magisterského studia), výuka trvá 10 týdnů. Stejně jako v zimě, i v létě po těchto týdnech výuky nastává oblíbené ZKOUŠKOVÉ OBDOBÍ (to řádné má 5 týdnů, následuje opravné do 21.7.).

Harmonogram akademického roku, kde jsou i další důležité termíny nebo seznam dnů, kdy výuka odpadá najdeš tady.

Jaké předměty a kdy tě čekají? Všechno najdeš ve studijním plánu svého oboru. Studijní plány najdeš tu.Je to tabulka, ve které jsou uvedeny předměty, které jsou pro tvůj obor povinné, povinně volitelné nebo volitelné. Z tabulky se dozvíš i kolik hodin týdně se budeš předmětu věnovat, jestli to bude formou přednášky, semináře nebo laboratoří a vyčteš z ní i garanta předmětu (vyučujícího, který se stará o to, aby měl předmět vhodnou náplň).

Pár vysvětlivek:

KÓD PŘEDMĚTU – každý předmět má svůj kód/zkratku, která vypadá třeba takto: TUIP/TP1LT. První část kódu označuje ústav, který má předmět pod palcem, v tomto případě je to UIP (Ústav inženýrství polymerů), T označuje Fakultu technologickou. Z kódu předmětu ještě vyčteš, jestli je to předmět určený prezenčním nebo kombinovaným studentům. TP1LT je předmět pro prezenčáky. Kombiňáci by měli tento předmět schovaný pod kódem TK1LT.

POČET KREDITŮ – v tabulce studijního plánu najdeš tuto důležitou informaci pod zkratkou PK. Pro konkrétní předmět je to počet kreditů, které získáš, když předmět úspěšně absolvuješ. Počet kreditů ti taky napoví, jak náročný předmět bude. Čím víc kreditů, tím víc času a úsilí předmět zabere.

POVINNÉ PŘEDMĚTY – jojo, tak tyto předměty absolvovat musíš:)

POVINNĚ VOLITELNÉ PŘEDMĚTY – v tabulce studijního plánu je to skupina předmětů, ze kterých máš povinnost si některé zvolit (kolik a podle jakého klíče se dočteš přímo ve studijním plánu pod seznamem povinně volitelných předmětů – je tam napsáno třeba “Z bloku povinně volitelných předmětů zvolte jednu úroveň angličtiny.”)

VOLITELNÉ PŘEDMĚTY – jestli si některý z těchto předmětů zapíšeš nebo ne je opravdu čistě na tobě

VÝUKA PŘEDMĚTU – může mít formu PŘEDNÁŠKY, SEMINÁŘE a LABORATORNÍHO CVIČENÍ. Ve studijním plánu to objevíš pod zkratkami P, S, L. Předmět pak může vypadat tak, že v tabulce u zkratek P, S, L najdeš čísla 2, 1, 2. To pak znamená, že tento předmět bude obnášet 2 hodiny přednášek, 1 hodinu semináře a 2 hodiny v laborkách TÝDNĚ. (Studenti kombi formy tam časový rozsah mají uvedený jako počet hodin za celý semestr – jejich výuka totiž probíhá v blocích).

UKONČENÍ PŘEDMĚTU

V tabulce ve sloupci “Ukon.” najdeš zkratky Z, ZK, KL. Pojďme to rozklíčovat:

Z – ZÁPOČET – každý předmět klade na studenta nějaké požadavky, zápočet vyjadřuje jestli jsi ty podmínky splnil nebo ne

KL – KLASIFIKOVANÝ ZÁPOČET neboli “klasák” – u klasifikovaného zápočtu se neřeší jen splnil/nesplnil, ale vyučující ti známkou řekne i to, jak jsi to splnil/a (takže určitě na výbornou za A)

ZK – ZKOUŠKA – může být písemná, ústní nebo kombinovaná. Každopádně už je to náročnější záležitost, která má ověřit, že ses během semestru fakt něco naučil/a, pochopil/a a nebojíš se to použít:). Na termín zkoušky se hlásíš přes IS/STAG a výsledek zkoušky ti vyučující zase zapíše do STAGu. Ze zkoušky dostaneš známku (opět za A samozřejmě).

 

ZNÁMKY aka KLASIFIKAČNÍ STUPNICE

Po zkoušce nebo klasáku ti ve STAGu přistane některá z těchto známek:

A výborně 1
B velmi dobře 1,5
C dobře 2
D uspokojivě 2,5
E dostatečně 3
F nedostatečně
FX nedostatečně

Vrtá ti hlavou co znamená FX? To znamená, že když si předmět zapíšeš znovu, bude ti uznán aspoň zápočet a ty pak půjdeš jenom na zkoušku (takže nebudeš muset znovu chodit na semináře nebo do laborek). Když máš F, tak jsi nesplnil/a ani podmínky zápočtu.

JAK ZJISTÍŠ JAKÉ JSOU PODMÍNKY PRO SPLNĚNÍ PŘEDMĚTU?

Každý předmět je jiný a má jinak nastaveno to, co musíš splnit, aby ti do STAGu přibyla známka nebo zápočet. Tyto informace ti většinou sdělí vyučující, ale může se stát, že ti to uteče. Kde to najít? V IS/STAG má každý předmět svoji kartu (sylabus), kde tyto informace najdeš. Ve STAGu si můžeš předměty vyhledávat podle názvu nebo kódu předmětu, ale na kartu předmětu se dostaneš i tak, že klikneš na kód předmětu ve svém rozvrhu.

Tytéž informace najdeš i v aplikaci Moje UTB. Stačí rozkliknout předmět.

V kartě předmětu najdeš všechno: počet kreditů, rozsah, vyučující, garanta, obsah předmětu, doporučenou literaturu a hlavně POŽADAVKY NA STUDENTA. Chceš příklad?

Předmět Laboratorní technika TUIP/TP1LP má v požadavcích toto:

Způsob zakončení předmětu – klasifikovaný zápočet.

Povinná docházka na seminář a laboratorní cvičení. Vypracování protokolů z jednotlivých úloh. Za každý protokol je maximálně 10 bodů, minimum je pět bodů, jinak musí student protokol přepracovat.

Klasifikovaný zápočet má dvě části:

  1. Klasifikace protokolů z laboratorního cvičení. Celkem je 6 úloh, tedy lze získat maximálně 60 bodů. Minimum je 30 bodů.
  2. Test získaných dovedností a znalostí na posledním laboratorním cvičení. Maximum 40 bodů, minimum 20 bodů.

Hodnocení: podle získaných bodů

50-59 – E; 60-69 – D; 70-79 – C; 80-89 – B; 90-100 – A

JAK JE TO S DOCHÁZKOU?

Přednášky jsou nepovinné (docházka se nekontroluje), ale fakt je lepší tam chodit, ne všechno se dá vyčíst ze skript, knížek a internetů.

Laboratoře a semináře jsou povinné (docházka se kontroluje), ale když se stane, že onemocníš nebo nemůžeš přijít, domluvíš se s vyučujícím, jestli bude potřeba si výuku nahradit nebo to vyřešit nějak jinak.

PŘIHLAŠOVÁNÍ NA ZKOUŠKY

Když už se cítíš, že toho umíš dost a chceš jít na zkoušku, nezapomeň se přihlásit. To uděláš přes IS/STAG. Tam uvidíš jaké termíny pro konkrétní předmět tvůj vyučující vypsal a některý si vybereš. V detailu termínu se dozvíš do kdy se můžeš na termín přihlašovat, ale i odhlašovat, kde zkouška proběhne a jaká je obsazenost termínu. Tohle všechno můžeš vidět a udělat i přes aplikaci Moje UTB.

A bacha…na zkoušku se chodí až když máš z předmětu zápočet (STAG tvému vyučujícímu neumožní zapsat známku ze zkoušky dřív než máš ve STAGu zapsaný zápočet).

ZKOUŠKA JE OD SLOVA ZKUSIT. ALE KOLIKRÁT?

Tohle tě asi bude zajímat. Jasně že se na každou zkoušku skvěle připravíš, no ale někdy prostě nemáš den a nevyjde to.

Na každou zkoušku, zápočet nebo klasák máš 1 ŘÁDNÝ a 2 OPRAVNÉ TERMÍNY. Může se stát, že “nemáš den” hned třikrát. Pak je tady záchrana v podobě DĚKANSKÉHO TERMÍNU, to je vlastně 3. opravný termín. Ale bacha, o tento termín musíš žádat děkana a tuto možnost máš jen jednou za akademický rok (ne jednou za semestr, ale jednou za celý rok).

Stane-li se, že to fakt nedáš a ten povinný předmět prostě nezakončíš úspěšně, nemusí se zbořit svět. V dalším akademickém roce si předmět zapíšeš znovu. A tentokrát už fakt budeš chodit na přednášky, využiješ všech možností doučování a konzultací, a to by v tom byl čert, aby to nevyšlo:) Je tady ještě jedno “ale bacha”, předmět si totiž můžeš zapsat jenom dvakrát (poprvé v tom ročníku, kdy ho máš ve studijním plánu, podruhé v akademickém roce následujícím).

Pro hodnocení průběhu studia na UTB používáme kreditový systém ECTS (European Credit Transfer System). O co jde? Každému předmětu je přidělen nějaký počet kreditů, který odpovídá náročnosti předmětu. Když předmět úspěšně zakončíš, tyto kredity jsou tvoje.Kolik jich musíš “nasbírat”?

  • za každý ročník tvého studia 60 kreditů
  • za tři ročníky bakalářského studia 180 kreditů

Minimální počet kreditů, který musíš získat pro zápis do dalšího ročníku je 30.

Takže ano, může se stát, že ti nevyjdou některé předměty, které máš ve studijním plánu pro první ročník. Pokud ale nasbíráš alespoň 30 kreditů, můžeš postoupit do druháku, zapsat si předměty z druháku a k tomu si dodělat resty z prvního ročníku.

Ve studijním plánu svého oboru se dočteš jaké předměty tě čekají, ale nenajdeš tam kdy a kde bude probíhat jejich výuka. Aby ti STAG slavnostně ukázal tvůj rozvrh, musíš provést takzvaný KROUŽKOVÝ PŘEDZÁPIS. Takže si pojďme říct, o co jde.Studenti jsou na FTéčku rozdělení do studijních/předzápisových kroužků – skupin po maximálně 24 lidech, kteří mají stejné povinné předměty a stejný rozvrh.

Ty se mrkneš do IS/STAG na „Moje studium – Kroužkový předzápis“. Tady najdeš různé kroužky s různými předměty a rozvrhem a zvolíš si jeden z nich. Zápisem kroužku se ti automaticky zapíší všechny tvoje POVINNÉ PŘEDMĚTY i s příslušným rozvrhem. Pokud bude tvůj vysněný kroužek už zaplněný, nedá se nic dělat, budeš muset vybrat jiný.

Dobrá zpráva pro prváky, tvůj historicky první předzápis s tebou provedou proděkanky během adaptačního týdne, takže no stress.

Jak je to s POVINNĚ VOLITELNÝMI PŘEDMĚTY? U těch děláš předzápis po kroužkovém předzápisu (termín se dozvíš včas neboj). Opět bude tvým nástrojem IS/STAG, kde proklikáš cestu „Moje studium“ – „Předzápis“ – „Povinně volitelné předměty“. Tady klikneš na kód předmětu a po otevření okna si zapíšeš konkrétní rozvrhovou akci (tzn. den a hodinu) předmětu zaškrtnutím čtverečku vpravo a pak to potvrdíš tlačítkem „Uložit změny“. Podrobný popis této aktivity najdeš tady: https://www.utb.cz/predzapis-prirucka/

ROZVRH

Pár drobností pro lepší orientaci v rozvrhu…uvidíš tam konkrétní předměty označené zkratkou, jméno vyučujícího, čas výuky a místo, kde výuka předmětu probíhá (číslo budovy/číslo místnosti). Barevně rozlišené jsou semináře, přednášky a laborky.

Pozornost věnuj i tomu, jestli je výuka každý týden, nebo jenom v liché, či sudé týdny (i to bývá u předmětu v rozvrhu napsáno). To, jaký je zrovna týden, najdeš na podařeném webu od Studentské unie UTB www.jakyjetyden.cz

A CO TĚLOCVIK?

Tělocvik se ve studijních plánech skrývá pod souhrnným názvem Sportovní aktivity a pro studenty FT je to volitelný čili nepovinný předmět. Na většině fakult UTB je tělocvik povinný, ale ty máš svobodu se rozhodnout jestli chceš nebo ne. Nabídka sportovních aktivit je fakt celkem pestrá – třeba aerobic, americký fotbal, florbal, golf, horolezectví, plavání, in-line bruslení, bojové sporty, ale i cyklistický nebo lyžařský kurz. Takže se nad tím hluboce zamysli.

SI ZO SLOVENSKA?

Tak to možná oceníš pár informací ohledně slovenštiny na UTB. Ne, nemusíš po večerech pilovat českou výslovnost a trápit se s naším “Ř”. Během studia můžeš mluvit a psát ve slovenštině. Ať už jde o emaily, protokoly z labin, seminárky nebo bakalářku/diplomku…to všechno můžeš psát svou krásnou rodnou řečí.

Fakulty a součásti

Zavřít