Nástroje a procesy

Analýza a modelování vlivu geometrie na odolnost proti dynamickému zatížení

Téma: Analýza a modelování vlivu geometrie na odolnost proti dynamickému zatížení
Topic: Analysis and prediction of the influence of a geometry on the resistance to dynamic loading
Školitel/Tutor: doc. Ing. Jakub Javořík, Ph.D.
Konzultant/Consultant:
E-mail: javorik@utb.cz
Dnešní technologie umožňují vytvářet struktury s různě členitou geometrií. Cílem práce bude posoudit, jak může samotná geometrická struktura ovlivnit chování celku především při rázovém zatížení. Výsledky by měly vést k optimalizaci výrobků z hlediska odolnosti proti dynamickému zatížení. Řešení práce bude spočívat především ve tvorbě a řešení numerických (FEM) modelů a v experimentech pro získání vstupních parametrů a pro ověření výsledků.
Current technologies allow us to create structures with variously structured geometries. The aim of the work will be to evaluate how the geometric structure itself can affect the behavior of the whole construction, especially under dynamic loading. The results should be used for the optimization of the products in terms of resistance to dynamic loading. The solution of the work will consist mainly in the creation and solution of numerical (FEM) models and in experiments to obtain input parameters and to verify the results.
Absolvent technického oboru se zájmem o mechaniku pevných těles.
Technical field graduate interested in the mechanics of solids.
1.      BOWER, A.F. Applied Mechanics of Solids. CRC Press. 2010.

2.     LU, G. a T. X. YU. Energy absorption of structures and materials. Boca Raton: CRC Press, ©2003., 1 online zdroj (xvi, 403 pages). ISBN 9781601199737. Dostupné také z: https://proxy.k.utb.cz/login?url=http://app.knovel.com/hotlink/toc/id:kpEASM000V/energy_absorption_of_structures_and_materials