Nástroje a procesy

Vliv kvality povrchu vstřikovací formy na tok polymeru

Téma: Vliv kvality povrchu vstřikovací formy na tok polymeru

Topic: Influence of Injection Mold Surface Quality on Polymer Flow

Školitel/Tutor:

prof. Ing. Michal Staněk, Ph.D.

Konzultant/Consultant: doc. Ing. Martin Ovsík, Ph.D.
E-mail: stanek@utb.cz
Vstřikování polymerů je v současnosti nejčastěji používanou technologií zpracování polymerů. Tato metoda umožňuje výrobu hotových výrobků, které nevyžadují žádné další zpracování. Jedním z hlavních problémů je však výroba tvarových částí, která zahrnuje nejen dutinu formy určující tvar a rozměry konečného výrobku, ale také vtokový systém, který přivádí polymerní taveninu do jednotlivých dutin. V praxi je zpravidla vyžadován kvalitní povrch vtokových kanálů, což vede k nutnosti leštění povrchu pro optimální podmínky toku taveniny. Tyto dokončovací výrobní operace jsou ale časově i finančně velmi náročné. Cílem disertační práce je studium vlivu kvality povrchu na tok polymerní taveniny.

Polymer injection molding is currently the most commonly used polymer processing technology. This method allows the production of finished products that do not require any further processing. However, one of the main problems is the production of molded parts, which involves not only the mold cavity determining the shape and dimensions of the final product, but also the runner system that feeds the polymer melt into the individual cavities. In practice, a high quality surface of the runners is usually required, which leads to the need for surface polishing for optimum melt flow conditions. However, these finishing production operations are very time and cost consuming. The aim of this dissertation is to study the influence of the surface quality on the polymer melt flow.

Absolvent vysokoškolského studia technického směru se strojírenským zaměřením; schopnost samostatné tvůrčí činnosti a aktivní přístup k řešené problematice; dobrá znalost anglického jazyka.

Graduate of a university degree in a technical field with an mechanical engineering focus; ability to work independently and take an active approach to the problem at hand; good knowledge of the English language.

1.      BEAUMONT, John P. Runner and gating design handbook: tools for successful injection molding. 3rd edition. Munich: Hanser Publishers, 2019, xx, 450 s. ISBN 978-1-56990-590-6.

2.      WANG, Maw-Ling, Rong-Yeu CHANG a Chia-Hsiang HSU. Molding simulation: theory and practice. Cincinnati: Hanser Publications, 2018, xviii, 513 s. ISBN 978-1-56990-619-4.

3.      KAZMER, David. Injection mold design engineering. 2nd edition. Munich: Hanser, 2016, xxiv, 529 s. ISBN 9781569905708.

4.      WILCZYŃSKI, Krzysztof. Rheology in polymer processing: modeling and simulation. Munich: Hanser Publishers, 2021. ISBN 978-1-56990-660-6.