Nástroje a procesy

Vývoj a zpracování recyklovatelných biokompozitů pro průmyslové aplikace

Téma: Vývoj  a zpracování recyklovatelných biokompozitů pro průmyslové aplikace
Topic: Development and Processing of Recyclable Biocomposites for Industrial Applications
Školitel/Tutor: doc. Ing. Soňa Rusnáková, Ph.D.
Konzultant/Consultant:
E-mail: rusnakova@utb.cz
Cílem této práce bude vývoj vysoce výkonných, recyklovatelných biokompozitů s využitím recyklované odpadní biomasy a biodegradovatelných polymerů. Tato práce se zaměří na udržitelnou syntézu biokompozitů využitím základních vlastností polymerů s posilujícími schopnostmi recyklované biomasy. Proces experimentálního zpracování bude zahrnovat optimalizaci poměru biomasy k polymeru a určení ideálních podmínek zpracování pro dosažení požadovaných mechanických a fyzikálních vlastností. Provede se komplexní charakterizace výsledných biokompozitů s cílem posoudit jejich vhodnost pro různé průmyslové aplikace. Po komplexní charakterizaci optimálního složení se ověří samotná zpracovatelnost pro zvolený výrobní proces. Kromě toho se vyhodnotí vliv na životní prostředí a ekonomická životaschopnost výrobního procesu pro jeho implementaci ve velkém měřítku.

The goal of this work will be the development of high-performance, recyclable biocomposites using recycled waste biomass and biodegradable polymers. This work will focus on the sustainable synthesis of biocomposites using the basic properties of polymers with the reinforcing capabilities of recycled biomass. The experimental processing process will include optimizing the biomass to polymer ratio and determining the ideal processing conditions to achieve the desired mechanical and physical properties. A comprehensive characterization of the resulting biocomposites will be carried out to assess their suitability for various industrial applications. After a comprehensive characterization of the optimal composition, the processability itself is verified for the selected production process. In addition, the environmental impact and economic viability of the production process for its large-scale implementation will be evaluated.

Obecná znalost fyziky, mechaniky a základy polymerních materiálů. Samostatnost a aktivní přístup k řešení, znalost odborné angličtiny.
General knowledge of physics, mechanics and polymer materials. Independent and active approach to solutions, knowledge of technical English.

1. MAZUMDAR, S. K. Composites Manufacturing: Materials, Products and Processing. London: CRC Press, 2002.
  2. ELHAJJAR, R., SAPONARA, V. L., MULIANA, A.: Smart Composites: Mechanics and Design. ISBN 9781138075511, CRC Press 2017.
  3. KLAUS F., BREUER, U.: Multi-Functionality of Polymer Composites: Challenges and New Solutions. Elsevier 2015
  4. BAFEKRPOUR, E.: Advanced Composite Materials: Properties and Applications. ISBN-13: 978-3110574401, Sciendo 2017