Chemie a technologie ochrany životního prostření

Téma: Potenciální využití přírodních fotosensitivních látek v environmentálních aplikacích
Topic: Potential use of natural photosensitive compounds in environmental applications
Školitel/Tutor: doc. Ing. Markéta Julinová, Ph.D.
Konzultant/Consultant: Ing. Štěpán Vinter, Ph.D.
E-mail: julinova@utb.cz
Rostliny resp. rostlinná biomasa je bohatým zdrojem rozmanitých látek, které nachází uplatnění primárně v potravinářském, kosmetickém a farmaceutickém průmyslu díky jejich širokému etnobotanickému použití a farmakologickým vlastnostem. Jednou z významných skupin látek, kterou biomasa může obsahovat, jsou fotochemicky aktivní látky. O jejich vlivu na zdraví člověka je dostupná celá řada studií. Nicméně informace související s možností využití těchto látek v environmentálních aplikacích jsou omezené. Cílem práce je nalezení přírodních zdrojů fotosensitivních látek a otestování možností jejich využití v environmentálních aplikacích. Práce bude zahrnovat, mimo jiné, následující dílčí úkoly: literární rešerše zaměřená na přírodní fotosensitivní látky, nalezení optimální metody extrakce těchto látek z rostlinného materiálu; ověření fotochemické aktivity vzorků extraktů; kvalitativní a kvantitativní analýza pomocí vhodných instrumentálních metod; ověření možnosti aplikace testovaných přírodních látek ve vybraných environmentálních technologiích.
Plants or plant biomass is a rich source of various compounds that find application mainly in the food, cosmetic, perfumery and pharmaceutical industries due to their wide ethnobotanical use and pharmacological properties. One of the important groups of compounds, that biomass can contain, are photochemically active substances. A number of studies are available on their effect on human health. However, information related to the possibility of using these compounds in environmental applications is limited. The goal of the work is to find natural sources of photosensitive substances and to test the possibilities of their use in environmental applications. The work will include, among others, the following sub-tasks: literature research focused on natural photosensitive compounds, finding the optimal method of extracting these compounds from plant material; verification of their photochemical activity; qualitative and quantitative analysis using appropriate instrumental methods; verify the possibility of application of tested natural compounds in selected environmental technologies.
Uchazeč musí mít ukončené vzdělání v magisterském programu (Mgr., Ing.) v oborech chemie, chemické technologie, ochrany životního prostředí nebo příbuzných oborů s praxí v laboratoři a přijatelnou znalostí anglického jazyka.
Candidate should have a MSc. degree or equivalent degree in chemistry, chemical technology, environmental protection or related fields with laboratory experience and satisfactory knowledge of English.
1.     Bahadori, M.B., et al. (2016). The genus Heracleum: a comprehensive review on its phytochemistry, pharmacology, and ethnobotanical values as a useful herb. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety15(6), 1018-1039.

2.     Li, M., et al. (2022). A comprehensive review on ethnobotanical, phytochemical and pharmacological aspects of Rhus chinensis Mill. Journal of Ethnopharmacology293, 115288.