Technologie makromolekulárních látek

Funkčné polyméry z obnoviteľných monomérov

Téma: Funkčné polyméry z obnoviteľných monomérov
Topic: Functional polymers from renewable monomers
Školitel/Tutor: Mgr. Jaroslav Mosnáček, DrSc.
Konzultant/Consultant: doc. Ing. Tomáš Sedláček, PhD.
E-mail: jaroslav.mosnacek@savba.sk
Téma dizertačnej práce zahŕňa prípravu funkčných polymérov s bioobnoviteľných monomérov obsahujúcich vo svojej štruktúre minimálne dve funkčné skupiny, ako sú nenasýtené butyrolaktóny, a bifunčné deriváty furánu. Bočné funkčné skupiny je možné následne využiť na post-funkcionalizáciu smerujúcu k naviazaniu bioaktívnych látok alebo očkovanie vinylovými polymérmi alebo polyestermi. Výsledné materiály môžu byť využité ako nosiče liečiv, tkanivové skelety, adhezíva, samoopravné polyméry alebo vitriméry.
Well-defined amphiphilic block copolymers containing elastic block will be synthesized for improved mechanical properties of final solid materials. Effect of copolymers composition on morphology, mechanical and stimuli-responsive properties of the material will be thoroughly investigated. The final materials will be potentially applicable as drug delivery solid systems, artificial muscles, sensing devices, nanoreactors or in civil engineering applications.

The topic of the dissertation is focused on synthesis of functional polymers from biorenewable monomers containing at least two functional groups in their structure, such as unsaturated butyrolactones and bifunctional furan derivatives. Lateral functional groups can subsequently be used for post-functionalization toward binding bioactive substances or grafting with vinyl polymers or polyesters. The resulting materials can be used as drug carriers, tissue scaffolds, adhesives, self-healing polymers or vitrimers.

Ukončené vysokoškolské štúdium v niektorom z chemických odborov. Výborné štúdijné výsledky. Záujem o vývoj a štúdium nových materiálov. Skúsenosti s prácou v laboratóriu. Znalosť anlického jazyka.
Completed university studies in one of the chemical fields. Excellent study results. Interest in developing and investigation of new materials. Laboratory work experience. Knowledge of English language.

1.      Gandini, A. and M. Lacerda, T. (2022), Furan Polymers: State of the Art and Perspectives. Macromol. Mater. Eng., 307: 2100902. https://doi.org/10.1002/mame.202100902

2.      Francesco Della Monica and  Arjan W. Kleij, From terpenes to sustainable and functional polymers, Polym. Chem., 2020,11, 5109-5127.

3.      Elisabetta Ranucci, Amedea Manfredi, Polyamidoamines: Versatile Bioactive Polymers with Potential for Biotechnological Applications, Chemistry Africa (2019) 2:167–193

4.      G. Zain, D. Bondarev, J. Doháňošová, J. Mosnáček Oxygen-tolerant photochemically induced atom transfer radical polymerization of the renewable monomer Tulipalin A, ChemPhotoChem Vol. 3, p. 1138-1145 (2019).