Technologie makromolekulárních látek

Příprava inteligentních fungicidních vrstev na polymerních površích

Téma: Příprava inteligentních fungicidních vrstev na polymerních površích
Topic: Preparation of intelligent fungicide layers on polymer surfaces
Školitel/Tutor: doc. Ing. Marián Lehocký, Ph.D.
Konzultant/Consultant:
E-mail: lehocky@post.cz
Cíl práce je zaměřen na přípravu a charakterizaci inteligentních fungicidních vrstev na površích syntetických polymerních materiálů prostřednictvím vícestupňového fyzikálně-chemického postupu. Práce bude zaměřena na povrchovou předúpravu, roubování různými monomery, imobilizaci různými fungicidními látkami a biologickým testováním.
The aim of the work is focused on preparation and characterization of intelligent fungicide layers on polymer based surfaces via multistep physico-chemical approach. The work will be done on surface pre-treatment, various monomers grafting, fungicide agent immobilization and biological testing.
Odpovídající znalost anglického jazyka
Adequate English language knowledge
1.      Mazánková V., St’ahel P., Matoušková P., Brablec A., Čech J., Prokeš L., Buršíková V., Stupavská M., Lehocký M.: Atmospheric Pressure Plasma Polymerized 2-Ethyl-2-oxazoline Based Thin Films for Biomedical Purposes, Polymers, 12 (2020) 2679 (15pp).

2.      Popelka A., Abdulkareem A., Mahmoud A. A., Nassr M. G., Al-Ruweidi M. K. A. A., Mohamoud K. J., Hussein M. K., Lehocký M., Veselá D., Humpolíček P., Kasak P.: Antimicrobial modification of PLA scaffolds with ascorbic and fumaric acids via plasma treatment, Surface & Coatings Technology, 400 (2020) 126216.

3.      Ozaltin K., Vargun E., Di Martino A., Capáková Z., Lehocký M., Humpolíček P., Kazantseva N., Sáha P.: Cell response to PLA scaffolds functionalized with various seaweed polysaccharides, International Journal of Polymeric Materials and Polymeric Biomaterials, (2020).

4.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Bílek F., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Popelka A.: Polysaccharides Coatings on Medical-Grade PVC: A Probe into Surface Characteristics and the Extent of Bacterial Adhesion, Molecules, 15 (2010) 1007-1027.

5.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Sedlařík V., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Chodák I.: An in vitro Bacterial Adhesion Assessment of Surface-Modified Medical-Grade PVC, Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, 77 (2010) 246-256.

6.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Sedlařík V., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Chodák I.: A Physicochemical Approach to Render Antibacterial Surfaces on Plasma-Treated Medical-Grade PVC: Irgasan Coating, Plasma Processes and Polymers, 7 (2010) 504-514.