Technologie makromolekulárních látek

Téma: Příprava aktivních povrchových materiálů na bázi polymerů prostřednictvím technologie plazmové úpravy
Topic: Preparation of active surface materials based on polymers by plasma technology
Školitel/Tutor: doc. Ing. Marián Lehocký, Ph.D.
Konzultant/Consultant: —-
E-mail: lehocky@post.cz
Cílem projektu bude příprava a charakterizace inteligentních povrchů s možnými aplikacemi jako medicinských prostředků nebo obalové technice prostřednictvím technologie plazmové úpravy polymerních materiálů s následným vícestupňovým fyzikálně-chemickým postupem. Povrchová modifikace a interakce s buněčnými systémy bude předmětem studia.
The goal of the project will be preparation and characterization of intelligent surfaces with prospective application for medical devices or packaging via plasma treatment of polymer materials with consequent multistep physico chemical approach. The surface modification and interaction with cell systems will be studied.
Uspokojivá znalost anglického jazyka
Satisfactory English language knowledge
1.      Mazánková V., St’ahel P., Matoušková P., Brablec A., Čech J., Prokeš L., Buršíková V., Stupavská M., Lehocký M.: Atmospheric Pressure Plasma Polymerized 2-Ethyl-2-oxazoline Based Thin Films for Biomedical Purposes, Polymers, 12 (2020) 2679 (15pp).

2.      St’ahel P., Mazánková V., Tomečková K., Matoušková P., Brablec A., Prokeš L., Jurmanová J., Buršíková V., Přibyl R., Lehocký M., Humpolíček P., Ozaltin K., Trunec D.: Atmospheric Pressure Plasma Polymerized Oxazoline-Based Thin Films-Antibacterial Properties and Cytocompatibility Performance, Polymers, 11 (2019) 2069 (14pp).

3.      Popelka A., Abdulkareem A., Mahmoud A. A., Nassr M. G., Al-Ruweidi M. K. A. A., Mohamoud K. J., Hussein M. K., Lehocký M., Veselá D., Humpolíček P., Kasak P.: Antimicrobial modification of PLA scaffolds with ascorbic and fumaric acids via plasma treatment, Surface & Coatings Technology, 400 (2020) 126216.

4.      Ozaltin K., Vargun E., Di Martino A., Capáková Z., Lehocký M., Humpolíček P., Kazantseva N., Sáha P.: Cell response to PLA scaffolds functionalized with various seaweed polysaccharides, International Journal of Polymeric Materials and Polymeric Biomaterials, (2020).

5.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Bílek F., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Popelka A.: Polysaccharides Coatings on Medical-Grade PVC: A Probe into Surface Characteristics and the Extent of Bacterial Adhesion, Molecules, 15 (2010) 1007-1027.

6.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Sedlařík V., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Chodák I.: An in vitro Bacterial Adhesion Assessment of Surface-Modified Medical-Grade PVC, Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, 77 (2010) 246-256.

7.      Asadinezhad A., Novák I., Lehocký M., Sedlařík V., Vesel A., Junkar I., Sáha P. and Chodák I.: A Physicochemical Approach to Render Antibacterial Surfaces on Plasma-Treated Medical-Grade PVC: Irgasan Coating, Plasma Processes and Polymers, 7 (2010) 504-514.