Technologie makromolekulárních látek

Komplexy na bázi polymerů a amfifilních molekul jako nosiče aktivních látek

Téma: Komplexy na bázi polymerů a amfifilních molekul jako nosiče aktivních látek
Topic: Complexes based on polymers and amphiphilic molecules as carriers of active substances
Školitel/Tutor: doc. Ing. Jana Sedlaříková, Ph.D.
Konzultant/Consultant: doc. Mgr. Magda Janalíková, Ph.D.
E-mail: sedlarikova@utb.cz
Komplexy na bázi polymerů a povrchově aktivních látek se běžně vyskytují v mnoha aplikacích, jako jsou farmaceutické formulace, kosmetické přípravky, nebo detergenty. Vzájemné synergické účinky obou složek lze v komerčních produktech využít k optimalizaci micelárních parametrů, či reologických vlastností, což se následně příznivě projeví z ekonomického i uživatelského hlediska. Systémy polyelektrolytů a opačně nabitých surfaktantů mohou být také využity jako nosiče nejrůznějších aktivních látek, ať už se jedná o léčiva, vitamíny, nebo antioxidanty. Tyto systémy mohou být následně inkorporovány do nosných matric v podobě gelů, filmů, či membrán, za účelem zajištění řízeného uvolňování enkapsulovaných aktivních molekul do prostředí. Doktorská práce se bude zabývat studiem komplexů na bázi polymerů a amfifilních molekul s různou ionicitou a hydrofilitou, a jejich vzájemných interakcí, s potenciálem pro využití jako nosičů aktivních látek.
Complexes based on polymers and surfactants are commonly found in many applications, such as pharmaceutical formulations, cosmetic preparations, or detergents. The mutual synergistic effects of both components can be used in commercial products to optimize micellar parameters or rheological properties, which will subsequently be beneficial from an economic and user point of view. Systems of polyelectrolytes and oppositely charged surfactants can also be used as carriers of various active substances, whether they are drugs, vitamins or antioxidants. These systems can subsequently be incorporated into carrier matrices in the form of gels, films, or membranes, in order to ensure the controlled release of encapsulated active molecules into the environment. The doctoral thesis will deal with the study of complexes based on polymers and amphiphilic molecules with different ionicity and hydrophilicity, and their mutual interactions, with the potential for use as carriers of active substances.
Ukončené VŠ vzdělání technického nebo přírodovědného směru (Ing., Mgr.). Znalost anglického jazyka, schopnost samostatné tvůrčí práce, zkušenosti s prací v chemické a mikrobiologické laboratoři.
Completed university degree in technical or natural sciences (Ing., Mgr.). Knowledge of English language, abilities of independent and creative work, experiences with the work in chemical and microbiological laboratories.
1.      Malmsten, M. Surfactants and Polymers in Drug Delivery. NY, Marcel Dekker, Inc. 2002. ISBN  0-8247-0804-0.

2.      Polymer-surfactant systems in bulk and at fluid interfaces. Advances in Colloid and Interface Science 2016, 233, 38-64.

3.      Gradzielski, M. Polyelectrolyte-suractant complexes as a formulation tool for drug delivery. Langmuir 2022, 38, 13330-13343.

4.      Mirtič, J., Paudel, A. a kol. Polyelectrolyte–surfactant–complex nanoparticles as a delivery platform for poorly soluble drugs: A case study of ibuprofen loaded cetylpyridinium-alginate system. International Journal of Pharmaceutics 2020, 580, 119199.