Nástroje a procesy

Odolné magnetoreologické elastomery jako zařízení pro regulaci vibrací

Téma: Odolné magnetoreologické elastomery jako zařízení pro regulaci vibrací
Topic: Durable Magnetorheological Elastomers for Vibration Control Devices
Školitel/Tutor: prof. Ing. Michal Sedlačík, Ph.D.
Konzultant/Consultant: ––––
E-mail: msedlacik@utb.cz
Významnou část adaptivních systémů v současnosti tvoří magnetoreologické elastomery (MRE), jakožto nová skupina materiálů vykazujících změnu svých vlastností v závislosti na vnějším aplikovaném magnetickém poli. V závislosti na jeho intenzitě dokáží opakovaně a řízeně měnit své rozměry a tuhost, a lze je tedy využívat v systémech, jako jsou různá tlumící zařízení apod. Téma doktorské práce, jeho dílčí činnosti a plánované činnosti, jsou zaměřeny na vývoj MRE odolných vůči vnějším environmentálním vlivům, jako jsou teplota, vlhkost, ozon, mechanické porušení, salinace, elektronové nebo UV záření, vše s ohledem na tlumící schopnosti uvedených adaptivních systémů na bázi MRE. Výzkumné činnosti budou realizovány s cílem pochopení a popsání (experimentálně i teoreticky) vibroizolačních charakteristik těchto odolných MRE ve smyslu testování na vyvinutém modelovém semiaktivním tlumiči eliminujícím nežádoucí smykové, tahové a/nebo ohybové síly působící na reálnou anténu.
Important part of current adaptive systems comprises magnetorheological elastomers (MRE) as a new group of materials exhibiting change of properties according to an external magnetic field applied. Depending on applied field strength such materials reversibly change their dimensions and stiffness (in a controlled way). Thus, they can be utilized in systems such as various vibration control devices. The Disertation Thesis, its partial activities and planned activities, are focused on the development of MRE resistant to external environmental conditions, such as temperature, humidity, ozone, mechanical damage, salinization, electron or UV irradiation, all with respect to the damping capabilities of the mentioned MRE-based adaptive systems. Research activities will be carried out with the aim of understanding and describing (experimentally and theoretically) the vibroisolation characteristics of these durable MREs in the sense of testing on a model semi-active damper eliminating unwanted shear, tensile and/or bending forces acting on a real antenna.
Dobrá znalost anglického jazyka, schopnost samostatné tvůrčí činnosti a zkušenost s prací v gumárenské oblasti a ve fyzikálně chemických laboratořích.
Good knowledge of English, creative abilities, skills for working in rubber and physical-chemical laboratories.
1.      LI, Y.C.; LI, J.C.; LI, W.H.; DU, H.P. A state-of-the-art review on magnetorheological elastomer devices. Smart Materials and Structures. 2014, vol. 23, no. 12, art. no. 123001. ISSN: 0964-1726.

2.      LI, Y.C.; LI, J.C.; LI, W.H.; SAMALI, B. Development and characterization of a magnetorheological elastomer based adaptive seismic isolator. Smart Materials and Structures. 2013, vol. 22, no. 3, art. no. 035005. ISSN: 0964-1726.

3.      YU, Y.; HOSHYAR, A.N.; LI, H.; ZHANG, G.; WANG, W.Q. Nonlinear characterization of magnetorheological elastomer-based smart device for structural seismic mitigation. International Journal of Smart and Nano Materials. 2021, vol. 12, no. 4, p. 390428. ISSN: 1947-5411.

4.      JOHARI, M.A.F.; MAZLAN, S.A.; UBAIDILLAH, U.; NORDIN, N.A.; KHAIRI, M.H.A.; AZIZ, S.A.A.; SEDLACIK, M.; LEONG, S.A.N. Natural Weathering Effects on the Mechanical, Rheological, and Morphological Properties of Magnetorheological Elastomer (MRE) in Tropical Climate. International Journal of Molecular Sciences. 2022, vol. 23, no. 17, art. no. 9929. eISSN: 1422-0067.

5.      ZHANG, W.; GONG, X.L.; JIANG, W.Q.; FAN, Y.C. Investigation of the durability of anisotropic magnetorheological elastomers based on mixed rubber. Smart Materials and Structures. 2010, vol. 19, no. 8, art. no. 085008. ISSN: 0964-1726.