Technologie makromolekulárních látek

Biodegradabilní fólie na přírodní bázi

Téma: Biodegradabilní fólie na přírodní bázi
Topic: Biodegradable films based on natural
Školitel/Tutor: doc. Ing. Alena Kalendová, Ph.D.
Konzultant/Consultant:
E-mail: kalendova@utb.cz
Likvidace plastového odpadu představuje v současnosti ekologický problém pro celou planetu. Biologicky odbouratelné polymery, ve srovnání se standardními syntetickými polymery, jsou materiály, které mohou k řešení těchto environmentálních problémů přispět. Tyto materiály mohou plnit svoji roli po omezenou dobu, po jejímž uplynutí se rozloží na snadno biologicky odbouratelné produkty. Mohou být vyrobeny jednak z odpadních zdrojů živočišného či rostlinného původu anebo z různých biologických zdrojů jako např. škrob, celulóza. Případně lze získat biopolymery přímo extrahované z živých mikroorganismů jako jsou polyhydroxyalkanoáty a polyhydroxybutyrát. Použití biodegradabilních polymerů má řadu environmentálních přínosů jako jsou obnovitelné suroviny, biodegradace a také snížení emisí oxidu uhličitého vedoucí ke globálnímu oteplování. V této disertační práci se student zaměří na přípravu biodegradabilních fólií založených především na přírodních zdrojích a také na vliv aditiv na vlastnosti výsledných materiálů.
The disposal of plastic waste is a serious environmental problem that humanity is facing today. Biodegradable polymers, compared to standard synthetic polymers, are materials that can contribute to solving these environmental problems. These materials can fulfill their role for a limited time, after which they break down into easily biodegradable products. They can be made from various wastes or/and bioresources, such as wastes of food animal, agro-waste as well as other sources such as starch, cellulose, or biopolymers directly extracted from live microorganisms like polyhydroxyalcanoates and polyhydroxybutyrate. The use of biodegradable polymers has a number of environmental benefits such as regeneration of raw materials biodegradation and also the reduction of carbon dioxide emissions leading to global warming. In this dissertation, the student will focus on the preparation of biodegradable films based mainly on natural sources and also on the influence of additives on the properties of the resulting materials.
Ukončené magisterské (inženýrské) studium v oboru makromolekulární chemie, materiálových věd či příbuzných oborů. Základní manuální a laboratorní zručnost. Schopnost samostatné tvůrčí práce, znalost angličtiny na střední úrovni.
Finished master degree in area of macromolecular chemistry, material sciences, or related subjects. Basic manual and laboratory skills. Ability to work independently and creatively, knowledge of English language at intermediate level.

1. Abhilash Venkateshaiah; Renee L. Timmins; Elmar Sehl; Stanisław Wacławek; Miroslav Cerník; Vinod V. T. Padil; and Seema Agarwa. Barrier, Biodegradable Nanocomposite Films Based on Clay-Coated and Chemically Modified Gum Kondagogu, Macromol. Mater. Eng. 2022, 307 (8), 22000082200008. DOI: 10.1002/mame.202200008.
  2. Fitriani, Fitriani; Bilad, Muhammad Roil; Aprilia, Sri; Arahman, Nasrul. Biodegradable Hybrid Polymer Film for Packaging: A Review, Journal of natural sources 2023, 20 (1), Art. no. 2159606. DOI10.1080/15440478.2022.2159606.
  3. Mir, Shabir Ahmad; Dar, B. N.; Wani, Ali Abas; Shah, Manzoor Ahmad. Effect of plant extracts on the techno-functional properties of biodegradable packaging films, Trends in Food Science & Technology 2018, 80, p. 141-154. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2018.08.004.
  4. Sanjay Mavinkere Rangappa; Jyotishkumar Parameswaranpillai; Suchart Siengchin; M. Ramesh. Biodegradable Polymers, Blends and Composites, Woodhead Publishing 2022, Duxfor, UK, ISBN: 978-0-12-823791-5.
  5. Greene Joseph P. Sustainable Plastics: Environmental Assessments of Biobased, Biodegradable, and Recycled Plastics, Wiley 2022, ISBN: 9781119882060.
  6. Soares, Jessica Maria Alexandre; da Silva Junio, Elenildo Dario; Oliveira de Veras, Bruno; Yara, Ricardo; de Albuquerque, Priscilla Barbosa Sales; de Souza, Marthyna Pessoa. Active Biodegradable Film Based on Chitosan and Cenostigma Nordestinum’ Extracts for Use in the Food Industry, Journal of Polymers and Environment 2021, 30 (1), p. 217-231. DOI10.1007/s10924-021-02192-5.
  7. Santhosh, Adhithya Sankar; Umesh, Mridul; Kariyadan, Sapthami; Suresh, Sreehari; Salmen, Saleh H.; Alharb, Sulaiman Ali; Shanmugam, Sabarathinam. Fabrication of biopolymeric sheets using cellulose extracted from water hyacinth and its application studies for reactive red dye removal, Environmental Research 2024, 240 (1).