Jožef Stefan International Postgraduate School, Slovinsko
Nikola|2015/2016 | Technologie makromolekulárních látek| Ph.D. | Erasmus+ studijní
Místo
Asi jako většina studentů, kteří jeli na svůj první Erasmus, jsem měla obavy. Jak to zvládnu sama, bez rodiny a přátel? Začlením se mezi ostatní Erasmus studenty? Apod. První měsíc jsem se spíše rozkoukávala, ale když už jsem si zvykla na to být sama a žít na vlastní pěst, tak všechno nabralo jiné obrátky a začala jsem si užívat každou chvilku. Slovinsko je nádherná země, takže hodně svého času jsem strávila cestováním a poznáváním nových míst. Je to i velice vyspělá země, kde víceméně každý hovoří anglicky, takže není problém se dorozumět i v menším krámku, když je potřeba. Slovinská vláda taky podporuje studenty a to formou studentských bonů, pomocí kterých si uplatňujete slevu na jídlo. V konečné fázi to vyjde daleko levněji, než kdybyste si měli sami vařit doma. Z čehož jsem byla taktéž nadšená, byl princip půjčování kol – po Lublani bylo rozmístěno několik parkovacích míst pro městská kola, které jste si mohli zapůjčit. První bylo potřeba vyřídit si kartičku – vše vyšlo asi na 6 euro na rok, a poté už jste si mohli jezdit, kam jste potřebovali. První hodina byla vždy zdarma, takže to úplně bohatě stačilo na to, abyste si dojeli do centra.
A co se týká institutu, kde jsem po dobu tří měsíců studovala, nemůžu si vynachválit. Všichni se mi snažili pomáhat a cítila jsem se tam jako doma. Takže závěrem, kdo uvažuje nad vycestováním do Slovinska, už neváhejte a jeďte!
Komplikace
Při příjezdu, ani během pobytu, jsem žádné problémy neměla. Slovinci mají ve všem skvělý systém, takže se není čeho bát.
Rozdíl proti ČR
Největší rozdíly? Pro mě osobně to bylo to, že jsem se musela osamostatnit, měla jsem svůj vlastní byt, bylo to kousek od institutu, kdežto do Zlína musím každý den dojíždět hodinu autobusem. Ale co se týká rozdílů mezi ČR a Slovinskem, tak ve Slovinsku je vše o něco dražší jak u nás, ale z grantu se vyžít dá. A jak už jsem zmiňovala, je tam větší možnost domluvit se anglicky, než u nás. Rozhodně tady zařadím i podporu studentů formou studentských bonů či městská kola.
Náročnost
Tak Erasmus pobyt je téměř vždy o něco lehčí, není na vás kladeno tolik nároků a jelikož jsem to jako doktorandka měla i bez zkoušek, tak to pro mě nebylo tolik náročné jako na UTB. Ale kdybych tam studovala doktorát, tak bych řekla, že až tak velké rozdíly bych neviděla. Naučila jsem se pracovat s novými přístroji, nabrala nových zkušeností a zážitků, nemluvě o spoustě nových pracovních vztahů a kontaktů.
Přínos
Pro svůj osobní život – hlavně osamostatnění se, přizpůsobení se novému prostředí a zvykům, a pro profesní život – nové zkušenosti, nové pracovní vztahy, možnost pracovat na přístrojích, ke kterým jsem dříve neměla přístup.
Lucie|2015/2016 | Inženýrství polymerů| Mgr. | Erasmus+ pracovní
Místo
Místo pobytu byla skvělá volba. Lidé jsou v Lublani velice příjemní a ochotní. Výhoda také je, že angličtina zde není rodným jazykem, proto se dá všem bez problému rozumět a angličtinou se dorozumí téměř každý.
V Lublani je skvělý systém městských kol, které jdou za nepatrný poplatek zapůjčit a jsou nejlepším způsobem pro dopravu po městě. Na kolech se tu jezdí za každého počasí.
Další skvělá věc na Slovinsku je systém stravování. Fungujou zde tzv. studentské boni, na které mohou studenti jíst v mnoha restauracích za podstatně nižší cenu. Někde dokonce úplně zadarmo.
Nelíbilo se mi, že podzim v Lublani je hodně vydatný na déšť.
Komplikace
Dopravovala jsem se autem, takže žádné komplikace se nevyskytly.
Rozdíl proti ČR
Slovinsko a Česká Republika jsou si velmi podobné, jak mentalitou lidí, tak klimaticky. Lidé jsou přátelštější a ochotnější. Co se týče cen, vše je cca o třetinu dražší než v ČR.
Náročnost
Srovnatelné.
Přínos
Přínosem bylo rozhodně zlepšení komunikace v angličtině, získání nových přátel, kontaktů, osamostatnění se a množství skvělých zážitků.