Zážitky našich studentů

Chalmers University of Technology Göteborg, Švédsko

Lenka, 2017/2018, Materiálové inženýrství, Mgr., Erasmus+ studijní

Místo
Göteborg je nádherné město. Přestože jde o druhé největší město Švédska, tak za pár minut dojdete pěšky do lesa, k jezeru, do národního parku. Ostrovy jsou jedna z nejvyhledávanějších atrakcí a doprava na ně je v rámci MHD. Největší výhoda školy je podle mě v tom, že má pouze dva kampusy, i když obrovské. Tím pádem se nestane, že byste museli jezdit z jednoho konce města na druhý, abyste si dali oběd v menze, všechno je na jednom místě.

Komplikace
Najít bydlení je trochu problém, ale věděla jsem to dopředu, takže jsem začala hledat brzo. Koleje jsou často plné na dva roky dopředu, ale je poměrně velká nabídka soukromých nájemců. Ukázalo se, že vzít malý pokoj v bytě, kde bydlela majitelka s devatenáctiletým synem, bylo moje nejlepší rozhodnutí, i když jsem se rozhodovala především podle financí. Majitelka je naprosto úžasná, pomohla mi zorientovat se v dopravě, nákupech, a nakonec jsou z nás kamarádky.

Rozdíl proti ČR
Největší rozdíl ve studiu byl zřejmě v tom, že semestr je půlený a v každé polovině máte pouze dva předměty. Je sice pravda, že pak máte zkouškové navíc, ale na dva předměty se zvládnete soustředit mnohem líp, a pak projdete zkoušky levou zadní. Taky kladou velký důraz na skupinovou práci, takže v každém předmětu se vypracovává alespoň malý skupinový projekt.
Největší rozdíl oproti životu v ČR je vysoká daň na alkohol a přirážky v barech a hospodách. Ale jednou za čas je hezké si zajít na „Afterwork“, kdy k pivu dostanete zdarma večeři.

Náročnost
Náročnost jednotlivých předmětů je rozhodně vyšší, ale celková časová náročnost je srovnatelná, protože předmětů je podstatně méně. Osobně si myslím, že oboje zkouškové byly na Chalmers méně náročné, protože půlený semestr mi umožnil se jednotlivým předmětům mnohem víc věnovat.

Přínos
Zvykla jsem si mluvit v angličtině. Začala jsem více cestovat a poznala spoustu úžasných lidí, se kterými se snažím stále držet v kontaktu. Taky bylo hezké nahlédnout do jiného vzdělávacího systému. A to hlavní na konec – odvezla jsem si recept na úžasné švédské skořicové pečivo Kanelbullar.