Zážitky našich studentů

Tallinn University of Technology, Estonsko

Tomáš | 2016/2017 | Procesní inženýrství | Bc. | Erasmus + studijní
Místo
Poznání nových přátel (ne)jen z Evropy. Studenský život byl bohatý a možností k cestování bylo přehršle.
Komplikace
Plnit si svoje úkoly, povinnosti či náležitosti (vč. potvrzení a vyřízení různých dokumentů).
Rozdíl proti ČR
Možnost spolupracovat na různých projektech a trávit 4 měsíce svého pobytu mezi studenty cizí národnosti.
Náročnost
Nedokážu posoudit. Na Erasmus jsem jel z pozice studenta dálkového studia. Čas, který jsem měl ke studiu v Estonsku byl mnohonásobně vyšší, než u nás ve Zlíně.
Přínos
Získání nových kontaktů, zlepšení světových jazyků, možnost spolupracovat na podnikatelských záměrech

Aleš | 2014/ 2015 |Nástroje a procesy | Ph.D. | Erasmus+ studijní
Místo
Ano, jsem velice spokojený s výběrem místa i školy. Vše bylo skvěle zorganizované a tím pádem nemám nic co bych vytýkal.
Komplikace
Neměl jsem žádné komplikace.
Rozdíl proti ČR
Nenavštěvoval jsem místní předměty, tak nemůžu posoudit jak probíhá výuka, protože jsem dokončoval pouze svou disertační práci. Největší rozdíl shledávám v komunikaci a vyspělosti IT. Nevyhledávají osobní kontakt, převážně vše řeší přes e-maily, skype, telefon atd. Vše řeší elektronicky.
Náročnost
Pro mne stejná, protože jsem musel dopsat disertační práci.
Přínos
Estonci hovoří dobře anglicky, což beru jako výhodu, protože jsem se zdokonalil i já, rovněž každodenní styk s erasmus studenty mi pomohl zdokonalit angličtinu. Rovněž jsem rád, že Tallinn je velice dobře umístěné  místo, ze kterého se dá dostat poměrně levně do Finska, Švédska, Ruska atd. Estonská příroda je rovněž krásná. Ovšem za největší přínos beru to, že jsem si tam našel mnoho přátel a známých z různých koutů světa, se kterými jsem stále v kontaktu.