Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

University of Coimbra, Portugalsko

Kateřina a Viktorie|2022/2023 | Materiálové inženýrství | Mgr. | Erasmus+ pracovní

Pracovní dny jsme trávily v laboratoři s výzkumnou skupinou, které je naše vedoucí součástí a v podstatě každý víkend jsme vyjely někam do okolí (Figuera da Foz, Aveiro, Porto, Lisabon, Lousa, Espinho, Nazaré).

Při každé příležitosti jsme zkoušely jejich tradiční jídla (i když těžko říct, která to přesně jsou) a snažily se splynout s místní kulturou (na nás přeslazená jídla si zde kompenzují vycházením strmých uliček) a jejich životním stylem typu “to počká” (ha ha ?).

Máme plno zážitků a je na co vzpomínat. Třeba babička, která vás každé ráno, když šlapete do kopce na univerzitu, zdraví z okna, vám dokáže rozzářit ráno! Máme se kam vracet, kámoše tu máme ❤️.

K naší práci…

Obě jsme měly za úkol stanovit difúzní koeficienty námi připravených materiálů (specificky modifikovaných hyaluronanů) při různých koncentracích za použití Taylorovy disperzní techniky (to je hlavní oblast výzkumu naší vedoucí na University of Coimbra Department of Chemistry). V podstatě jsme zjišťovaly, zda-li se tyto nové materiály uplatní v oblasti farmaceutického průmyslu jako nosiče léčiv.


 

Barbora – 2018/2019 – Materiálové inženýrství – Mgr. – University of Coimbra – Erasmus+ pracovní
Místo
Krásné město s dlouhou historií
Komplikace
Přijela jsem na začátku března, venku už bylo kolem 15 stupňů, ale v budovách se netopí a ani v bytě nemají žádné topení, takže v místnostech je zima.
Rozdíl proti ČR
Pracovala jsem v laboratoři, nemohu posoudit studium.
Náročnost
Stejná náročnost
Přínos
Dokázat se o sebe postarat v cizí zemi, v místě, kde nikoho neznám


 
David|2015/2016 | Chemie a technologie materiálů| Ph.D. | Erasmus+ pracovní
Místo
Jsem nadmíru spokojený. Coimbra žije studentským životem. Prakticky se jedná o studentské město s jednou z nejstarších univerzit na světě. Člověk se seznámí s lidmi téměř všech národností a noční život je tam bujarý. Naopak tohle místo nedoporučím studentům, kteří jsou zvyklí na klid a pořádek, Coimbra žije 24 hodin denně 😉
Komplikace
Jediné komplikace byly se sháněním ubytování, protože to si shání každý sám. Už z ČR jsem si domluvil na první 2 noci spaní u jedné české studentky, abych během té doby mohl najít svůj vlastní byt. Byt však není těžké najít, jelikož tam pronajímají studentům snad každý druhý barák.
Rozdíl proti ČR
Ačkoliv své studentské léta v pravém slova smyslu mám už za sebou a užil jsem si je do sytosti, v Coimbře jsem se jako Ph.D. student znova vrátil mezi studenty mladší (bakalářské a magisterské studium) než jsem já. Největší rozdíl, kterého jsem si všiml byl, že pro studenty bakalářského či magisterského programu je pobyt prakticky dovolenou, protože do školy moc často nechodí. Pro mě jako pro doktoranda byla situace stejná jako ve Zlíně – každý den do laboratoře, takže já po párty nemohl spát do oběda jako ostatní. Momentálně si zase užívám klidný život v ČR 🙂
Náročnost
Podmínky byly rozhodně jiné pro doktoranda. Ve Zlíně je povinnost chodit do laboratoře každý den, zapisovat se každý den do deníku (příchod a odchod) a dovolenou si musí student vybírat (25 dní za rok). V Coimbře nic takového není. Pokud studentovi běží reakce třeba 2 dny, tak nemusí během těch 2 dní sedět v laboratoři jen proto, aby tam byl, nebo aby splnil určitý počet hodin přítomnosti v laboratoři, a vůbec nikdo to neřeší. Tohle kvituji, protože člověk by si našel možná užitečnější věci na práci než jen plnit hodiny v laboratoři, když tam zrovna nemá co na práci.
Přínos
Každý zahraniční pobyt je obrovský skok ve zlepšení cizího jazyka. Tohle byla moje druhá zahraniční stáž, a musím říct, že před dvěma lety jsem ze sebe nevyplodil kloudnou větu v angličtině. Nyní mluvím plynule a domluvím se s každým. Další významná zkušenost byl jiný výzkum, než na kterém pracuji ve Zlíně, čili zvětšení obzorů v organické chemii. Práce v kolektivu a poznání jiné kultury a nových přátel.

Fakulty a součásti

Zavřít