Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

University of Ljubljana, Slovinsko

Michal|2015/2016 | Inženýrství polymerů| Mgr. | Erasmus+ studijní
Místo
Ano s výběrem místa pobytu jsem spokojen, protože jsem poznal nové lidi, viděl a prošel krásnou přírodu i města. Byla tam i skvělá dotovaná studentská menza a spousta erasmus studentů z různých koutů země. Skvělá byla také kolová doprava zavedená v Lublani. Bydlel jsem na privátě hlavně kvůli většímu klidu oproti kolejím.
Konkrétně na chemické fakultě v Lublani se mi neotevřely některé předměty z nedostatku studentů a musel jsem si vybrat jiné pro mě nepotřebné předměty pro splnění 18 kreditů. Jinak jejich pivko nic moc :-D, ale je tam spousta jiných i českých.
Komplikace
Problémy jsem neměl, akorát na začátku se musí vyřídit potřebné papíry, takže se člověk nachodí. Důležité je co nejdříve navštívit koordinátorku, která se o vás bude starat a ta vám vše důležité poví a ukáže.
Rozdíl proti ČR
Rozdíly ani veliké nebyly, život velmi podobný jako u nás. Všichni ve Slovinsku umí perfektně anglicky a studenti obzvláště.
Náročnost
Náročnost studia byla velmi podobná. Bohužel přednášky i semináře byly ve slovinštině, takže jsem se musel učit sám z anglických zdrojů, které mi učitelé dali.
Přínos
Hlavně zlepšení angličtiny a možnost si napsat erasmus výjezd do životopisu. Také zážitky z výletů jak už od moře nebo z hor.

 

Silvie|2014/2015 | Chemie a technologie potravin| Ph.D. | Erasmus+ pracovní
Místo
Veliká spokojenost! Malé, ale hezké hlavní město, hodně studentů, spousta kulturních, sportovních a jiných akcí, krásná příroda, hory, dobré ubytování, snadná komunikace, milí lidé, ochotný přístup, studentské výhody, skvělá a levná kuchyně (studenti mají nárok na tzv.studentské bony, se kterými lze uplatnit slevu na jídlo ve všech menzách a většině restaurací po celém Slovinsku)
jediná nevýhoda: udržet si váhu 🙂 Ve Slovinsku je také celkem draho, zejména pivo, doprava busem a vlakem.
Komplikace
Doporučovala bych přijet včas a včas si všechno zařídit :-).
Rozdíl proti ČR
Studenti na Erasmu mají více volna a zábavy.. já tedy měla v zahraničí více práce a volno jen o víkendu. Takže záleží za jakým účelem tam jedete a kolik toho chcete vybádat.
Náročnost
Pracovní doba se odvíjela od náplně práce na stáži. Jelikož já jsem toho měla hodně, tak jsem v laboratoři trávila každý den od 8-9 do 14-17 hod., víkendy samozřejmě volno.

Fakulty a součásti

Zavřít