Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

TU Chemnitz, Německo

Marie | 2015/2016 | Výrobní inženýrství | Mgr. | Erasmus+ studijní
Místo
S výběrem místa svého pobytu jsem spokojená nebyla. V areálu školy byly hned dva utečenecké tábory. Tyhle tábory byly plné mladých mužů. V Německu nejsou tyhle tábory uzavřeny a tak tihle nebezpeční lidé mohli chodit kdykoliv a kamkoliv. Obzvláště bílé ženy obtěžovali hodně.
Komplikace
Do Chemnitz bych v momentální situaci nedoporučila jet nikomu. Člověk nemůže jít ani nikam na párty, aniž by se nebál. Tam jsou samozřejmě taky a byla jsem svědkem, kdy jednu Češku napadli. V areálu školy sice jsou hlídači, ale ti nedělají vůbec nic. Ani do obchodu člověk nemůže jít v klidu, několikrát mi rozhrabali košík.
Rozdíl proti ČR
Z mých zkušeností škola vždy přistupovala k Erasmus studentům alespoň trochu odlišně. V Německu buď studenti zvládnou vše co studenti místní, nebo mají smůlu.
Náročnost
Na mé fakultě (technologické) bylo nereálné některé předměty zvládnout. Oproti tomu na fakultách jiných, studenti dostávali kredity za nic. Učitelé se jich zeptali kolik potřebují a tolik dostali. 90% všech studentů z Technologické fakulty studovali jen jazyky, protože na těch jediných bylo reálné potřebné kredity získat.
Přínos
Za největší přínos považuji studium jazyků. Díky Erasmu jsem schopná komunikovat i v jiných jazycích.

 

Aneta |2015/2016 | Polymerní materiály | Mgr. | Erasmus+ studijní
Místo
Ano, jsem spokojená se svým výběrem. Pěkná lokalita, možnost cestování vlakem do všech měst v Sasku „zdarma“. Velká nabídka studia cizích jazyků (různé úrovně) pro všechny studenty. Univerzita, koleje, menza, atd vše je v kampusu. Pěkně zařízené koleje. Možnost si sehnat dobře placenou brigádu. Celkem dost studentských klubů (i přímo na kolejích). Kvalitně vybavené haly a laboratoře. Nevýhodou byly poplatky na začátku studia (v kterých je zahrnuta i jízdenka na autobusy v Chemnitz a vlakovou dopravu po Sasku) po celý semestr. Občas komplikovaná domluva s učiteli, přihlašování na zkoušky probíhalo písemně, vypsaný jen jeden termín na zkoušku pro všechny studenty (s některými učiteli se ale dalo domluvit na extra termínu).
Komplikace
Měla jsem skvělého Buddyho, takže téměř bez komplikací. Největší problémy byly s vyřízením banky, registrací na úřadě, najít si sylaby k předmětům a zjistit počet kreditů.
Rozdíl proti ČR
Přihlašování a odhlašování na zkoušky písemně. Přednášky, semináře a někdy i praktika byly nepovinné. Život v kampusu a vysoký počet imigrantů. Němečtí studenti nebyli moc komunikativní a přátelští.
Náročnost
Myslím si, že náročnost je srovnatelná s naší univerzitou.
Přínos
Za půl roku jsem si hodně vylepšila němčinu.

Fakulty a součásti

Zavřít