Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

Malajsie – Universiti Teknologi Malaysia

Universiti Teknologi Malaysia (UTM), Malajsie
Jan | 2022/2023 | Procesní inženýrství | PhD. | interní soutěž UTB

Cesta
Cesta byla náročná. Z Vídně to trvalo bez přestupu přes 12 hodin, z toho 10 hodin v kuse z Istanbulu. Doporučuji předtím nespat, abyste maximum cesty prospali. Navíc je časový posun 6-7 hodin (v Malajsii není letní/zimní čas, samozřejmě) a chvilku trvá se s tím vypořádat.

Počasí
Dobře se ujistěte, že zvládnete být půl roku ve skleníku, kde může kdykoliv z ničeho nic začít pršet. Je tam sice celoročně nádherných +/- 30 °C, ale oproti těm našim je tam velmi vlhko. Chvilku trvá se na to aklimatizovat, hlavně pro lidi libující si v chladnějších teplotách. Když jsem poprvé vystoupil z letadla v Malajsii a poté z letiště, byl to docela šok. Jak sami říkají, mají pouze 2 roční období – v jednom hodně prší, v druhém zase moc ne :). Vezměte si s sebou jen to nejlehčí oblečení, ale také myslete na to, že se tu více řeší dresscode. Především na institucích, jako jsou právě školy (například nutnost dlouhých kalhot).

Myslím, že tímto jsem vypsal hlavní a snad jediná negativa. Teď se vám pokusím vysvětlit, proč si nenechat ujít jedinečný zážitek, Erasmus v Malajsii:

Jídlo
Myslím si, že národním sportem Malajsie je dělat dobré jídlo. Hlavní záliba většiny Malajců, které jsem potkal, bylo jíst a hledat ty nejlepší stánky. Není taky divu. Jejich kuchyně je neskutečně bohatá. Milovníci pálivých pokrmů se budou jen olizovat. Navíc si myslím, že neexistuje jídlo, které by nezkusili usmažit. Slyšeli jste někdy o smažené zmrzlině? Věřím, že pochází odsud. Smažený banán? Normálka. Rýži, jako nejčastější přílohu, tu najdete v mnoha chutích a barvách, dokonce modrou! Je velice zajímavé, jak je pro místní zvykem, naučit se jíst pouze rukou. Jo a ty nejčerstvější kokosové milkshaky, to bylo moje! Jsou tu na každém rohu.

Kultura
Stejně jako je Česká Republika místem, kde se střetnou alkoholické okruhy pivní a vinné i s tvrdým alkoholem, tak je Malajsie místem střetu velice rozličných kultur. Přestože jsou Malajci Muslimové, naleznete zde (mimo jiné) i spoustu Hinduistických Indů a Budhistických/ateistických Číňanů, kdy od každé z kultur naleznete mnoho chrámů či celých měst, kde se všichni tolerují a žijí spolu v naprostém míru. Vy tak před sebou máte opravdu unikátní podívanou a ani rok by vám nestačil na to projít všechna ta nádherná, kulturně bohatá místa. Všichni zdejší obyvatelé jsou tak velice srdeční a milí, až se vám tomu nebude chtít věřit.

Příroda
Opravdová, nefalšovaná a často nedotčená džungle, která mi brala dech, protože jsem takovou chtěl vždy vidět. K tomu navíc mnoho hor a skal, rozeseté všude po pevnině. Nedaleko (Kota Kinabalu, ostrovní část) najdete nádherné korálové útesy i s plážemi, jako z nějakého filmu. Každý si tam najde to své. Nejde zcela popsat, jak krásné to tam je. To už bude na vás, abyste se přesvědčili.

Ceny
Nejdražší je se do Malajsie dostat, ale jak jste tam, tak zjistíte, že je vše opravdu levné. Jak jídlo, tak doprava. Malajci, především kvůli počasí, neradi chodí pěšky. Místní Grab (alternativa Uberu) stojí pouhých pár korun. Navíc i vnitrostátní letenky jsou velice levné, protože je to pro něj stejné jako autobus tady pro nás. Co se týče jídla, samozřejmě není těžké najít drahé restaurace. Opravdový zážitek je ale jít městem a hledat ty opravdu autentické – velice chutné a levné. Navíc budete mít příležitost si potrénovat smlouvání, jelikož je to při nakupování (třeba na trzích) bráno jako samozřejmost, nemusíte se vůbec ostýchat a vysmlouvat si zajímavé ceny.


Fakulty a součásti

Zavřít