Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Zážitky našich studentů

Instituto Politécnico de Beja, Portugalsko

Nikoletta | 2018/2019 | Chemie a technologie potravin | Mgr. | Erasmus i Freemover pracovní (dva pobyty)

Místo
Beja je malé , ale priateľské mestečko.
Bývala som na byte u jednej pani , kde som mala k dispozícii vlastnú izbu a kúpeľnu a ostané spoločne zdieľané priestory . Tým , že Ana hovorila iba portugalsky bola som nútená naučiť sa aj nejaké portugalské frázy , za čo som veľmi rada. Zoznamlila som sa aj s jej rodinou a spoznala som skvelých ľudí, s ktorými som doteraz v kontakte.

Komplikace
Počas pobytu som našťastie nemusela riešiť žiadne nepríjemnosti , jediným negatívom bolo pri mojom druhom výjazde do Beji , že večer po 19tej hodine som nemala žiadne spoje z Lisabonu. Ale na univerzite pre môj neskorší príchod mali pochopenie .

Rozdíl proti ČR
Skúsenosť na stáži v Portugalsku hodnotím veľmi pozitívne.
Život v oblasti Alantejo je celkovo veľmi pohodový a pokojný , ľudia sa nestresujú a sú milí. Atmosféra na univerzite IPBeja bola rodinná , všetci sa navzájom poznali a pomáhali si, vďaka čomu som sa od začiatku cítila veľmi príjemne.

Náročnost
V porovnani s ČR nebudem hodnotiť štúdium , nakoľko som absolvovala pracovnú stáž , ale mala som možnosť pracovať v laboratóriu s prístrojmi , ku ktorým som sa na UTB nedostala a ako veľké pozitívum oproti našej fakulte vidím väčšie zameranie na praktickú výuku.

Přínos
Rozhodnutie ísť na zahraničnú pracovnú stáž bolo určite jedno z najlepších , ktoré som mohla urobiť počas studia na VŠ a každému to vrelo odporúčam. Posunulo ma to či už v profesijnom alebo osobnom živote , zlepšila som svoje jazykové schopnosti v angličtine a v neposlednom rade som  spoznala kopec úžasných  ľudí z rôznych kútov Európy a južnej Ameriky.

 

Marcela |2016/2017 | Technologie potravin | Ph.D. | Erasmus+ pracovní

Místo
S výběrem pobytu jsem byla velmi spokojená. Beja je menší město v Portugalsku, bydlela jsem s dalšími studenty v pronajaté vile, kde jsem měla svůj vlastní pokoj, ostatní prostory jsme sdíleli společně. Univerzita v Beji je rozdělena na několik částí, co se týče přístrojového vybavení, tak je na velmi velké úrovni. Profesoři i ostatní pracovníci na univerzitě byli velmi milí a snažili se nám hodně pomáhat. Pracovala jsem v senzorické laboratoři společně s kolegou a všechno mi vždy vysvětlil, a to i přesto, že neuměl dobře anglicky. První dva týdny v Beji byly seznamovací, všichni studenti se účastnili různých setkání a výletů, což nám pomohlo seznámit a poznat život a okolí Portugalska. Celkově hodnotím pobyt na univerzitě velmi kladně, poznala jsem život v Beji, studium na jiné univerzitě, získala jsem nové přátelé, ráda bych se do Beji podívala ještě jednou. Jako velké negativum nebo lépe řečeno pro nás „Čechy“ zcela nepochopitelné bylo celkové pracovní tempo Portugalců, které je velmi pomalé, do školy se chodí na 9 hodin, někdy až na 10, a to včetně profesorů, pondělí je nejhorší den, to se skoro nic neděje, také jsou Portugalci zvyklí odkládat věci na později…. na druhý den nebo na další dny, 2 hodiny pauza na oběd je zcela obvyklá. Proti nám se méně stresují, nespěchají, jsou více pohodoví a přátelští, což mě velmi mile překvapilo.
Komplikace
Jediný problém, který jsem měla, bylo s ubytováním, kde nás všechny nově přijíždějící studenty první den ubytovali. Jednalo se o kolej pro studenty, blízko univerzity, kde mě a jednu Polskou studentku umístili na jednom patře společně jen se studenty – muži – většinou Černochy, kuchyňka byla ve velmi zanedbaném stavu, čili jsme všichni „noví studenti“ postupně tuto kolej opustili. Pokud bych mohla doporučit, tak určitě si předem domluvit jiné ubytování např. privát.
Rozdíl proti ČR
Studium nemohu hodnotit, jelikož jsem byla na pracovní stáži, čili většinu času jsem trávila jen v laboratoři. Z doslechu vím, že byl největší problém v tom, že skoro všechny přednášky byly jen v Portugalštině, nepřednášelo se v angličtině, pouze někteří profesoři v rámci praktické výuky překládali do angličtiny, ale klasické přednášky byly jen portugalsky. Co se života týče, tak kdybych mohla a byla mladší, tak bych určitě v Portugalsku žít chtěla, jelikož je zde mnohem přátelštější atmosféra, příznivé počasí a celkově se mi jeví jako pohodovější život.
Náročnost
Pracovní stáž byla oproti UTB méně náročná.
Přínos
Největší přínos ze zahraničního pobytu považuji zdokonalení se v angličtině, prohloubení znalostí a praktických dovedností v senzorickém hodnocení.

 

Zuzana | 2014/2015 | Technologie potravin | Mgr. | Erasmus+ studijní

Místo
S výběrem jsem byla naprosto spokojená, bylo to sice menší městečko, ale klidné a přátelské.
Komplikace
Komplikace jsem žádné neměla (nikdo mi nic neukradl, netrápily mě ani zdravotní problémy).
Rozdíl proti ČR
Jelikož Beja byla malé městečko, studium bylo jiné a to proto, že vyučující byli více přátelští a více v kontaktu s námi. Byla to taková rodinná univerzita.
Náročnost
Náročnost byla o něco nižší než na UTB, ale za to jsme mohli pracovat více s přístroji a na vlastních projektech.

 

Veronika |2013/2014 | Technologie výroby kosmetiky, tuků a detergentů| Mgr. | Erasmus+ studijní

Místo
Ano, spokojená. Malé město, vše bylo blízko a lidé přátelští.
Komplikace
Komplikace jsem žádné neměla (nikdo mi nic neukradl, netrápily mě ani zdravotní problémy).
Rozdíl proti ČR
Studium a život v Portugalsku byl rozhodně méně hektický, lidé se víc usmívali a byli ochotni pomoct za každou cenu.
Náročnost
Náročnost byla určitě nižší, ale to neznamená, že jsem se nic nového nenaučila. Pracovali jsme více samostatně, dokonce v hodinách, kde nebyl vyučující (jen asistent), tak se všichni snažili zapojit.

 

Veronika|2013/2014 | Technologie výroby kosmetiky, tuků a detergentů| Mgr. | Erasmus+ studijní

Místo
Jsem velmi spokojená. Lidé v Portugalsku jsou velmi přátelští a milí. V této instituci mají úžasný Buddy systém takže bych neměla strach vyjet tady na erasmus úplně sama. Studium nebylo nějak náročné a také zde byla možnost domluvit si to domluvit tak, abychom mohli více cestovat a poznávat tento kraj. Jediné co se mi moc nelíbilo byla jejich lenost a všechno nechávali na „amanhã“ 😀
Komplikace
Po příjezdu nás čekal jeden z Buddy a ten nás zavezl přímo na kolej, kde nám pomohl s ubytováním a pak nám šel ukázat město a nějaké obchody s potravinami. Žádné komplikace nenastaly. Pokud student pojede v únoru nebo v těchto zimních měsících do Portugalska nebo celkově na jih Evropy tak doporučuji nepodcenit počasí a vzít si teplé oblečení. Jejich domy nejsou zateplené a mnohé nemají ani plastové okna a topení. Byla opravdu zima.
Rozdíl proti ČR
Nebylo to tak hektické a stresující. Život ubíhal pomalým tempem plným sluníčka a dobré nálady. S profesory jsme měli kamarádské vztahy. Každý den jsme si volali a pořádali večeře. Studium bylo více zaměřeno na praktické ukázky, které byly přímo použitelné do života. Probírali zajímavé učivo, byli kreativní a dbali na to aby studenti vymýšleli nové možnosti využití různých potravin.
Náročnost
Jelikož naši profesoři věděli, že jako studenti erasmu bychom chtěli i poznat Portugalsko a jelikož byly přednášky jen v portugalštině, tak nám dovolili vypracovat různé prezentace a projekty, které kompenzovaly účast na těchto přednáškách. Zkoušky nebyly těžké. Některé byly v angličtině a u jiných stačilo jen vypracovat nějaké projekt apod. Určitě to nebylo tak náročné jako na UTB.

Fakulty a součásti

Zavřít