Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ústav fyziky a materiálového inženýrství

O ústavu

„Na půdě ústavu lidé vesele bádají a dumají o různých materiálech a taky učí fyziku a fyzikální chemii.“ Tohle se o UFMI dočtete na našem Facebooku. Jednoduché, ale výstižné. Celý svět se skládá z materiálů a vy zde dostanete možnost jim všem porozumět a vládnout.

Co a jak ovlivňuje strukturu a vlastnosti nejrůznějších materiálů? Jak je nejlépe zpracovat, testovat, zkoumat a kombinovat? To všechno se dozvíte na bakalářském stupni studia oboru Materiálové inženýrství, který má náš ústav na starosti. V navazujícím magisterském studiu se už budete věnovat i vývoji nových druhů materiálů (třeba pro lékařskou praxi a tkáňové inženýrství), nebo se rovnou pustíte do úprav povrchových vlastností látek, bez nichž se dnešní průmysl už skoro neobejde. A jednou budete vytvářet materiály pro automobilový průmysl, letectví a kosmonautiku.

Možností uplatnění je tolik, kolik je na světě různých materiálů. Takže hojně. Už během studia se dostanete do kontaktu s firmami. Naprostá většina z absolventů pak zůstává v oboru, nejen doma v ČR ale i v zahraničí. Ti nejlepší často pracují na vedoucích pozicích a někteří zůstávají ve výzkumu ve velkých firmách nebo na vysokých školách a ve výzkumných centrech.

Proto je taky naším hlavním mottem citát:

“Skutečný mistr není ten, kdo má nejvíce žáků, ale ten, který vychová nejvíce mistrů”
(Richard Bach: Iluze, 1977, pravděpodobně převzato z buddhismu)

Není nás mnoho, ale o to víc si nás trh cení, o to více máme možnost se věnovat našim studentům individuálně a o to větší pravděpodobnost pak je, že se z nás stanou nejen kolegové, ale i přátelé.

Historie

Ústav fyziky a materiálového inženýrství je součástí fakulty už od jejího vzniku. Máme za sebou dlouhou a bohatou historii, naše významné milníky jsou:

1969
Vznik Fakulty technologické a spolu s ní i Katedry technické fyziky pod vedením prof. Vaška, později doc. Olivy.

1987
Přejmenování na Katedru technické fyziky a materiálového inženýrství, kterou vedl doc. Klepal a poté dr. Janáček. Ve stejném roce otevřen obor Materiálové inženýrství.

1990
Katedra transformována na Ústav fyziky a materiálového inženýrství, první ředitel doc. Křesálek 1997 ředitelem prof. Lapčík.

2004 – 2014
Pracoval na ústavu doc. Petr Hlaváček, který měl mezinárodní renomé v oblasti materiálů používaných pro výrobu obuvi a zabýval se kromě historie výroby obuvi především výzkumem obouvání dětí a diabetiků. V roce 2005 získal prestižní cenu od “The International Union of Shoe Industry Technicians” za vývoj a realizaci profylaktické obuvi pro diabetiky. Byl také prvním akademikem, který získal na naší univerzitě patent v USA (Time Prediction System for the Safe Wearing of Newly Acquired Footwear). Mimo jiné patřil mezi hrstku lidí, kterým dala čínská vláda možnost studovat tzv. Terakotovou armádu.

2007 – 2009
Ředitelem ústavu prof. Janča.

2009 – červen 2023
Ředitelem ústavu prof. Aleš Mráček, pod jeho vedením byl akreditován obor Materiálové inženýrství i v bakalářském stupni studia.

Červenec 2023 – dosud
Ředitelem ústavu je dr. Petr Smolka

Fakulty a součásti

Zavřít