Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Otevřít navigaci

Ústav inženýrství polymerů

O ústavu

Je neskutečně těžké vysvětlit laikovi, co je to vlastně polymer a neméně těžké je mu i vysvětlit, jak neuvěřitelně široké je využití polymerů v našem světě. Ústav inženýrství polymerů slavnostně slibuje, že po vystudování jejich oborů se stanete jedním z mála v republice, kteří to dokážou a zjednají si tak uznání a respekt svého okolí.

Náš ústav je starý jako fakulta sama, je dokonce starý jako samotné vysokoškolské studium ve Zlíně a v průběhu své existence se snaží neustále přizpůsobovat požadavkům moderní doby. Tak se stalo, že jsme se od zpracování kůže, plastů a pryže dostali až ke zpracování současných polymerních systémů. Díky našim mnohaletým zkušenostem jsme navázali dlouhodobou spolupráci s několika významnými hráči z oboru, což umožňuje našim studentům získat kvalitní praxi během studia a usnadňuje další cestu k jejich vysněné kariéře.

Fatra, SPUR, Gumotex, Rehau, Honeywell, Juta, FESTO, PEGAS NONWOVENS, 5M, Bosch, Continental Automotive, Hella Autotechnik, Barum, Mitas, ITC, POLYMER INSTITUTE BRNO, PolyOne, DPlast, Biesterfeld,… a to jsme teprve na začátku. Seznam spolupracujících firem, které aktivně spolupracují s ústavem, s otevřenou náručí přijímají absloventy a pravidelně nabízejí praktické exkurze, se každoročně rozrůstá.  Při své pedagogické činnosti se totiž zlínský tým vyučujících opírá nejen o teoretické, ale hlavně praktické zkušenosti, kdy kromě dlouhodobě pěstěného know-how, staví i na spolupráci s významnými výrobními společnostmi po celé republice. Právě úzký kontakt s těmito vlivnými zaměstnavateli, jakož i každodenními aplikačními problémy, pomáhají maximálně připravit naše studenty pro práci v reálném výrobním procesu.

V současné době se zaměstnanci UIP zabývají zejména oblastmi přípravy polymerních systémů, jejich zpracováním a počítačovou simulací užitných vlastností finálních produktů a zpracovatelských postupů.  Specializujeme se na výzkum vzájemných vztahů mezi zpracováním, strukturou a vlastnostmi syntetických i přírodních polymerních materiálů. Kromě toho se věnujeme i přípravě polymerních systémů s řízenou fázovou strukturou, přípravě polymerních nanokompozitů, či vývoji syntetických pryskyřic pro letecký průmysl.

Naše absolventy čeká opravdu lákavá budoucnost.

Fakulty a součásti

Zavřít